Фарғона вилояти Ички ишлар бошқармасида вилоят ҳудудида техник қўриқлаш марказларига уланиш билан боғлиқ жараён муҳокама қилинди
Мулкий турдаги жиноятларни олдини олишда турли усул ва воситалар бор. Шулардан бири объектларни қўриқлов пультига улаш ва камералаштиришдир.
Фарғона вилояти Мажбурий ижро бошқармаси, Миллий гвардия "Қўриқлаш" бошқармаси ҳамда вилоят ИИБ раҳбарияти иштирокида видеоселектор йиғилиши ташкил этилди.
Унда ҳуқуқбузарлик ва жиноятчиликни олдини олишда ўзаро ҳамкорликни таъминлаш, жумладан савдо шохобчаларини ва хонадонларни қўриқлов пультига уланиш чора-тадбирлари таҳлил қилинди.
Шунингдек, профилактика инспекторлари ва ЙҲХГ инспекторлари томонидан расмийлаштирилаётган маъмурий баённомалар масалалари ҳам кўриб чиқилди.

A meeting was held in the Department of Internal Affairs of Ferghana region, during which issues and the process of connecting to technical protection centers were discussed
There are various methods and means of suppressing crimes of a property nature. These include the protection of facilities with the help of protection consoles and the installation of video surveillance cameras.
So, a few days ago, a video conference was held with the participation of the heads of the Bureau of Compulsory Enforcement of Ferghana region, the Directorate of "Protection" of the National Guard and the Department of Internal Affairs.
During the event, measures were analyzed to ensure interaction and strengthen cooperation in the suppression of offenses and crimes, as well as connecting houses and stationary retail outlets to the security panel.
In addition, the issues of drawing up administrative protocols by prevention inspectors and traffic safety inspectors were discussed.