Ёшларнинг бўш вақтларини мазмунли ўтказиш, уларнинг тарихий билимларини мустаҳкамлаш мақсадида музейларга ҳамда тарихий обидаларга саёҳатлар ташкил этилмоқда
Музейлар ҳар бир халқнинг маданий мероси, миллий маданияти, турмуши, урф–одатларини ўргатиш билан ёш авлодга миллий қадриятларимизни етказишда катта рол ўйнайди. Музейлар чин маънода илмий хазина бўлиб, унинг қадри йилдан йилга ошиб бораверади. Миллий гвардия Қорақалпоғистон Республикаси "Қўриқлаш" бошқармаси ходимлари томонидан Нукус шаҳридаги 32 сонли умумтаълим мактаби ўқувчилари учун саёҳат уюштирилиб, ёшларга "Қўриқлаш" бошқармасида ташкил этилган музейдаги картина ва экспонатлар ҳақида маълумотлар бериб ўтилди.
Бундан ташқари, Миллий гвардия Бухоро вилояти "Қўриқлаш" бошқармаси масъуллари томонидан болажонларнинг бўш вақтларини мазмунли ўтказиш мақсадида "Арк" қўрғонига саёҳат ташкил этилди.
Ўтмиш ҳақида сўзловчи Бухоро амирлиги "Арк" қўрғонида, болажонлар воҳа ўтмишига оид кўҳна экспонатлар билан яқиндан танишишди, ўз навбатида мароқли маданий ҳордиқ ҳам чиқардилар. Ўзларини қизиқтирган саволларга эса музей ходимларидан батафсил жавоб олдилар.
Эътироф этиш жоизки, ёшлар маънавиятини янада юксалтиришга, билимини бойитишга хизмат қилувчи бу каби тадбирлар республикамизнинг барча ҳудудларида анъанавий тарзда давом эттирилмоқда.

In order to spend the free time of young people with benefit and enrich their knowledge of history, excursions to museums and cultural heritage sites are organized
Museums play an important role in transmitting our national values to the younger generation, familiarizing themselves with cultural heritage, national traditions and customs, and the way of life of the people. Museums are truly scientific treasures, the value of which increases every year. That is why the staff of the Directorate of "Protection" of the National Guard of the Republic of Karakalpakstan organized an excursion to the museum of "Protection", founded in the directorate, for pupils of secondary school № 32 of Nukus city. As part of the tour, the children got acquainted with the security activity and its history.
In turn, employees of the Directorate of "Protection" of the National Guard of Bukhara region organized a trip to the Ark citadel for young people.
The children got acquainted with the archaeological site, which at one time represented an entire city with its inner life and foundations, and received a lot of new and interesting knowledge, as well as detailed answers to their questions.