“Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш” мавзусида ҳарбий хизматчилар ва ходимлар ўртасида “Энг яхши матбуот хизмати” танлови ғолиблари аниқланди
2023 йил 11 июль  куни қабул қилинган Ўзбекистон Республикасининг “Экология ва жамоат тартибини сақлаш соҳаларидаги қонунчилик такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонуни жорий йил 13 октябрь кунидан кучга кирди ва Миллий гвардия органларига ушбу Қонун билан бир қатор ваколатлар ва вазифалар белгилаб берилди. Ушбу Қонунда белгиланган қоидаларни фуқароларга тушунтириш ва мазмун моҳиятини тарғибот қилиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси тизимида “Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш” мавзусида ҳарбий хизматчилар ва ходимлар ўртасида “Энг яхши матбуот хизмати” танлови ўтказилди.
Танловда Республика миқёсида Миллий гвардия тизимидаги Ахборот хизматлари ҳарбий хизматчилари ва ходимлари иштирок этишди. 100 дан ортиқ телематериаллар танлов ташкилий қўмитасига келиб тушди.
Танлов ғолиблари Миллий гвардия, Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги, Санитария-эпидемиология хизмати, Миллий телерадиокомпания мутахассисларидан ташкил топган Ҳайъат аъзолари томонидан аниқланди.
Танловнинг тантанали тақдирлаш маросимида Миллий гвардия қўмондони ўринбосари полковник С.Мамаюсупов иштирок этиб, мазкур танловнинг мавзуси нақадар долзарб эканлигини таъкидлаб ўтди.
Шундан сўнг, “Энг яхши матбуот хизмати” танловининг 1-ўринига сазовор бўлган Миллий гвардия Тошкент шаҳри бўйича бошқармаси Матбуот хизмати, 2-ўринни қўлга киритган Миллий гвардия Қорақалпоғистон Республикаси "Қўриқлаш" бошқармаси Ахборот хизмати ва 3-ўринга лойиқ деб топилган Миллий гвардия Фарғона вилояти бўйича бошқармаси Ахборот хизматлари ҳарбий хизматчи ва ходимларига 1,2,3-даражали Диплом ва қимматбаҳо совғалар топширилди.
Шунингдек, “Энг яхши видеоролик”, “Энг яхши кўрсатув, видео (ҳужжатли) фильм”, “Энг яхши телелавҳа, репортаж” номинациялари бўйича ғолиб деб топилган Андижон, Навоий вилоятлари ва Тошкент шаҳри "Қўриқлаш" бошқармалари Ахборот хизматлари ходимлари ҳам муносиб равишда рағбатлантирилди.
Тадбир Миллий гвардия Ашула ва рақс ансамбли хушовоз хонандаларининг байрамона куй қўшиқлари билан ниҳояланди.

Определены победители конкурса «Лучшая пресс-служба» среди военнослужащих и сотрудников по теме «Профилактика правонарушений в сфере экологии и охраны окружающей среды»
13 октября текущего года вступил в силу Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием законодательства в сферах экологии и охраны общественного порядка», принятый 11 июля 2023 года. В связи с этим органам Национальной гвардии предоставлен ряд полномочий и определены конкретные задачи. В целях информирования граждан о сути и содержании данного закона Национальной гвардией Республики Узбекистан организован конкурс «Лучшая пресс-служба» среди военнослужащих и сотрудников по теме «Профилактика правонарушений в сфере экологии и охраны окружающей среды».
В конкурсе приняли участие военнослужащие и сотрудники информационных служб систем Национальной гвардии. Следует отметить, что в организационный комитет конкурса было направлено более 100 телематериалов.
Победителей конкурса определила судейская коллегия, в состав которой вошли специалисты Национальной гвардии, Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Санитарно-эпидемиологической службы, а также Национальной телерадиокомпании.
В церемонии награждения победителей принял участие заместитель командующего Национальной гвардией полковник С.Мамаюсупов и подчеркнул актуальность данной темы.
После чего были объявлены результаты конкурса. Так, почетное 1-е место завоевала Пресс-служба Управления Национальной гвардии по городу Ташкенту, 2-е место – Информационная служба Управления «Охраны» Национальной гвардии Республики Каракалпакстан, 3-е место – Информационная служба Управления Национальной гвардии по Ферганской области. Победителям и призерам вручены дипломы 1, 2, 3 степени и ценные подарки.
Наряду с этим поощрены сотрудники информационных служб управлений «Охраны» Андижанской, Навоийской областей и города Ташкента, чьи работы признали лучшими в номинациях «Лучший видеоролик», «Лучшая передача, видео- (документальный) фильм», «Лучшая телепередача, репортаж».
Завершилось мероприятие праздничными песнями в исполнении Ансамбля песни и танца Национальной гвардии.