СПОРТ – ЖИСМОНАН ЕТУК ВА МАЪНАН БАРКАМОЛ ИНСОНЛАРНИ ТАРБИЯЛАШДА МУҲИМ ВОСИТА
Юртимиз келажаги бўлмиш ҳар бир ўсиб келаётган ёшларнинг ҳаётда муносиб ўрин эгаллаши айни вақтда жамият ва давлатнинг доимий эътиборидаги устувор вазифа ҳисобланади. Ёшларни касб танлашга йўналтириш, жамиятда ўз ўрнини топиш эса муҳим аҳамият касб этади.
1 Июнь – Халқаро болаларни ҳимоя қилиш куни байрами муносабати билан Республика ўғил болалар ўқув-тарбия муассасаси тарбияланувчилари иштирокида маданий-маърифий ва кўнгилочар, ҳамда спорт тадбирлар ташкил этилди.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Марказий девони, Ўзбекистон Республикаси Ёшлар иттифоқи Сирдарё вилояти марказий кенгаши, Гулистон ҳарбий прокуратураси билан ҳамкорликда ўтказилди.
Ушбу тадбирда тарбияланувчилар учун 5 та муҳим ташаббус доирасида спортнинг мини-футбол, арқон тортиш, стол тенниси, кураш, камондан отиш ва шахмат-шашка турлари бўйича мусобақалар ўтказилиб, ёшлар ўзаро беллашдилар.
Тадбирнинг иккинчи қисмида Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институти талабаси, пара спортчи қиличбозлик, ядро диск отиш бўйича спортчи ва мотиватор Муродбек Жигитов иштирокида давра суҳбати ҳам бўлиб ўтди.
Куннинг иккинчи ярмида тадбирнинг бадиий қисми ташкил этилиб, спорт мусобақаларида фахрли ўринларни қўлга киритган ва фаол иштирок этган тарбияланувчилар диплом ва қимматбаҳо совғалар, ҳамда кубок билан мукофотланди.
Тадбир давомида тарбияланувчиларни маданий хордиқ олишлари учун Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ашула ва рақс ансамбли санъаткорлари томонидан концерт дастури намойиш этилди.

SPORT IS AN IMPORTANT FACTOR CONTRIBUTING TO THE UPBRINGING OF PHYSICALLY MATURE AND MENTALLY HEALTHY PEOPLE
The priority task of society and the state is the upbringing of a decent younger generation, comprehensive support and assistance in finding their place in life. Along with this, it is important to direct young people to choose a profession.
On the occasion of June 1, the International Children's Day, a cultural, educational, entertaining and sports event was organized with the participation of pupils of the Republican Educational Institution for Boys.
The event was organized jointly with the Central Apparatus of the National Guard of the Republic of Uzbekistan, the Central Council of the Youth Union of Syrdarya region and the Gulistan Military Prosecutor's Office.
As part of 5 important initiatives, competitions in mini-football, tug of war, table tennis, wrestling, archery and chess-checkers were held for children.
In the second part of the event, a round table was held with the participation of Murodbek Zhigitov, a student of the State Institute of Arts and Culture of Uzbekistan, a para-athlete in fencing and shot throwing.
In the afternoon, the artistic part of the event took place, during which students who took places of honor in sports competitions and took an active part in the event were awarded diplomas, valuable gifts and cups.
At the end of the event, a concert program was organized with the participation of the Song and Dance Ensemble of the National Guard of the Republic of Uzbekistan.