Қорақалпоғистон Республикаси Қўриқлаш бошқармаси ходимлари томонидан Республикамиз бўйлаб маҳаллаларда хавфсиз муҳитни яратиш ҳамда фуқаролар осойишталигини таъминлаш бўйича амалий ишлар олиб борилмоқда.
Жумладан, "Хавфсиз ҳудуд", "Хавфсиз маҳалла" тамойиллари асосидаги ишлар доирасида Қорақалпоғистон Республикасидаги "қизил" тоифага киритилган маҳаллаларни жиноятчиликдан ҳоли ҳудудга айлантириш, аҳолини тинч ва осуда ҳаётини таъминлаш, маҳаллаларда жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, фуқароларга замонавий қўриқлаш сигнализация ускуналаридан самарали фойдаланиш аҳамиятли жиҳатларини тушунтириш мақсадида Қўриқлаш бошқармаси, ИИБ ва "маҳалла еттилиги" билан ҳамкорликда тарғибот-ташвиқот тадбирлари ўтказилди.
Мазкур тадбирлар савдо марказлари ва кўп қаватли биноларнинг жойлашган ҳудудларида ташкил этилиб, ходимлар томонидан фуқароларга ҳаётимизга тадбиқ этилаётган замонавий қўриқлаш сигнализация ускуналаридан самарали фойдаланиш, жисмоний ва юридик шахсларнинг мол-мулкларини ишончли қўриқлаш, "ташвиш тугмаларини" ўрнатиш бўйича маълумотлар бериб ўтилди.
Тушунтиришлар мобайнида кўплаб объект ва хонадонлар қўриққа олишда кўрсатиладиган хизматлар, унинг фуқаролар учун фойдали томонлари тўғрисида айтиб ўтилиб, объектларга ишончли Қўриқлаш хизматини кўрсатишнинг самарали эканлиги ҳақида кўплаб маълумотлар бериб ўтилди.

Employees of the Directorate of Proteciton of the Republic of Karakalpakstan are systematically working to create a safe environment in the mahallas and ensure the peace of mind of citizens throughout the republic.
Within the framework of the Safe Territory and Safe Mahalla initiatives, a set of information and explanatory events was conducted jointly with the Department of Internal Affairs and the Mahalla Seven. The main goal is to transform mahallas classified in the "red" category into crime—free zones, provide residents with a peaceful and safe life, and prevent offenses.
The events covered shopping malls and multi-storey residential buildings. The staff informed citizens in detail about modern security alarm systems: they explained the principles of effective use of equipment, the procedure for installing "alarm buttons", and ways to reliably protect the property of individuals and legal entities.
During the meetings, special attention was paid to the list of services for the protection of facilities and apartments, their practical benefits for the population. Citizens were provided with detailed information about the advantages of professional Proteciton services and their role in ensuring the safety of housing and commercial premises.