“Конституция – халқчил давлат, барқарор тараққиёт ва фаровон ҳаёт асоси” мавзусида маънавий-маърифий тадбир ташкил этилди
Фарғона вилояти "Қўриқлаш" бошқармасида Фарғона ҳарбий прокуратураси ҳамда вилоят маъмурий суди билан ҳамкорликда 8 декабрь – Конституция қабул қилинган кун муносабати билан “Конституция – халқчил давлат, барқарор тараққиёт ва фаровон ҳаёт асоси” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбирда сўзга чиққанлар томонидан 32 йил аввал қабул қилинган тарихий ҳужжатнинг янги таҳририни етказишда халқимиз сиёсий-ҳуқуқий тафаккурининг юксак намунаси ҳисобланишини алоҳида тушунтирилди.
Ўзбекистон Республикаси Конституцияси тинч ва осойишта, фаровон ҳаётнинг қонуний кафолати бўлиб келаётганлигига, асосий қонунимиз бозор муносабатларига асосланган демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий давлат бўлиб шаклланишида, кучли фуқаролик жамиятни барпо этиш борасида мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилаётганлиги алоҳида таъкидланди. Шунингдек, тадбирда Конституциямизга киритилган ўзгартиришлар, асосий моддалар ва нормалар ҳақида маълумот бердилар.
Қизғин савол жавобларга бой ўтган давра суҳбати давомида иштирокчилари ўзларини қизиқтирган барча саволларга керакли жавоблар олдилар.

Состоялось духовно-просветительское мероприятие на тему «Конституция – основа демократического государства, устойчивого развития и благополучной жизни»
По случаю 8 декабря – Дня Конституции Республики Узбекистан в Управлении «Охраны» Ферганской области совместно с Ферганской военной прокуратурой и областным административным судом проведен «круглый стол» на тему «Конституция – основа демократического государства, устойчивого развития и благополучной жизни».
Выступившие на мероприятии с речью рассказали, что новая редакция исторического документа, принятая 32 года назад, считается высоким образцом политико-правового мышления нашего народа.
Кроме того, подчеркнули, что Конституция Республики Узбекистан является правовой гарантией мирной и благополучной жизни, служит прочной основой для формирования демократического, правового, социального и светского государства, основанного на рыночных отношениях. После чего проинформировали участников об изменениях в Конституции, основных статьях и нормах.