ЁШ ГВАРДИЯЧИЛАР ЎРТАСИДА МУСОБАҚАЛАР БЎЛИБ ЎТДИ
Мамлакатимизда ёшларни Ватан равнақи, юрт тинчлиги ғояси асосида бирлаштириш, уларнинг манфаатларини ҳимоя қилиш, миллий ғурур ва ифтихор туйғуларини шакллантириш, соғлом эътиқодли, ҳар томонлама баркамол авлодни вояга етказиш бугунги куннинг долзарб масалаларидан биридир. Айни шу мақсадда республикамизнинг барча ҳудудларда Миллий гвардия ташаббуси билан умумий ўрта таълим мактаблари ўқувчилари иштирокида "Мен ватанпарварман" шиори остида мусобақа ва кўрик-танловлар ўтказилмоқда.
Жумладан, куни кеча Қорақалпоғистон Республикаси, Навоий ва Наманган вилоятларида жойлашган мактабларида ҳарбий-ватанпарварлик синфлари ўқувчилари ўртасида мазкур беллашувларнинг туман босқичлари ўтказилди. Унда иштирокчилар саф ҳамда тиббий тайёргарлик, камондан отиш, турникда тортилиш, ҳарбий қуролни қисмларга ажратиш ва йиғиш ва шу каби спорт эстафета машғулотларини бажариб, ўзаро куч синашишди.
Шунингдек, ўтказилган кўрик танловлар қизғин савол ва жавобларга, бир биридан чиройли саҳна кўринишларига бой тарзда бўлди.
Якунда эса ғолиб ва совриндор жамоалар ташкилотчилар томонидан диплом, медаль ҳамда эсдалик совғалари билан тақдирландилар. Ғолибликни қўлга киритган жамоаларга навбатдаги босқичларда қатнашиш учун йўлланма берилди.

СОСТОЯЛИСЬ СОРЕВНОВАНИЯ СРЕДИ ЮНЫХ ГВАРДЕЙЦЕВ
В нашей стране одним из наиболее актуальных вопросов является объединение, сплочение молодежи и развитие навыков коммуникации, воспитание физически и духовно здорового, всесторонне развитого поколения, а также формирование в сердцах юношей и девушек чувств национальной гордости. С этой целью по инициативе Национальной гвардии во всех регионах нашей республики проводятся соревнования и конкурсы под лозунгом «Я – патриот».
В частности, на днях состоялись районные этапы данных состязаний среди учащихся военно-патриотических классов школ, расположенных в Республике Каракалпакстан, а также Навоийской и Наманганской областях. Участники состязались в строевой и медицинской подготовке, стрельбе из лука, подтягиваниях, разборке и сборке боевого оружия, а также в других эстафетах.
Кроме того, в рамках состязаний проведены блиц-опросы, сценические выступления молодежи.
Команды-победители и призеры награждены дипломами, медалями и памятными подарками от организаторов. Победители прошли в следующие этапы.