Минтақавий ўқув марказлари тингловчиларининг бўш вақтларини мазмунли ўтказиш, уларнинг тарихий билимларини мустаҳкамлаш ва ўзбек адабиётига бўлган қизиқишларини ошириш мақсадида музейларга саёҳатлар ташкил этилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Фарғона минтақавий ўқув марказида таҳсил олаётган тингловчиларни ўз тарихига ҳурмат руҳида тарбиялаш, уларда аждодлар қолдирган бой маданий меросни асраб авайлаш туйғуларини шакллантириш мақсадида Марғилон шаҳрида жойлашган Эркин Воҳидов номли музейга саёҳат уюштирилди.
Музейнинг 3та бўлимида сақланаётган Эркин Воҳидовнинг ҳаёти ва ижоди, туғилган жойи, болалик ва ўқиш даври, шоир ва ёзувчи бўлган илк ижодий ишлари, давлат ва жамоат фаолиятидаги ютуқлари акс эттирилган экспонатлар тингловчиларда унутилмас таассурот қолдирди.
Таъкидлаш жоизки, бу каби саёҳатлар давомида ходимлар юртимиз тарихини янада чуқурроқ ўрганишларига, тарихимиз нақадар ўзоқ ўтмишга бориб тақалашини англашларига кўмаклашиши билан аҳамиятлидир.

Проводятся экскурсии в музеи с целью организации содержательного досуга слушателей региональных учебных центров, укрепления их знаний истории и повышения интереса к узбекской литературе
В целях воспитания слушателей Ферганского регионального учебного центра Национальной гвардии Республики Узбекистан в духе уважения к истории нашей страны и богатому культурному наследию предков организована экскурсия в мемориальный музей Эркина Вохидова, расположенный в городе Маргилане.
Экспонаты, которые размещены в трёх отделах музея и отражают жизнь и творчество Эркина Вохидова, место его рождения, детские и школьные годы, ранние произведения поэта и писателя, достижения в государственной и общественной деятельности, произвели глубокое впечатление на участников экскурсии.
Важно отметить, что такие экскурсии имеют большое значение, поскольку способствуют глубокому изучению истории родного края и пониманию того, насколько глубоки корни нашей истории.