Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ташаббуси билан Оила ва хотин-қизлар қўмитаси ҳамкорлигида "Янги Ўзбекистоннинг матонатли аёллари" I халқаро форуми бўлиб ўтди
Хотин-қизларни ҳар томонлама қўллаб қувватлаш, уларнинг жамиятдаги ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий фаолликларини ошириш, олий маълумотли аёллар сафини кенгайтириш, илмий фаолиятга ва тадбиркорликка жалб этиш ҳамда уларнинг бандлигини таъминлаш, келажак авлод ва фарзанд тарбиясида, оилада соғлом маънавий-ахлоқий муҳитни шакллантиришда аёлларнинг ўрни муҳимлиги ва уларнинг тиббий маданиятини ошириш мақсадида Миллий гвардия Маънавият ва маърифат марказида, Миллий гвардия ҳамда Оила ва хотин қизлар қўмитаси ҳамкорлигида "Янги Ўзбекистоннинг матонатли аёллари" I халқаро форуми бўлиб ўтди.
Форумда Испания, Жанубий Корея, Қозоғистон, Туркия сингари 12 та хорижий давлатлар ҳамда Ўзбекистон Республикасининг 30 дан ортиқ вазирлик, идора ва бирлашмаларининг экспертлари, олий таълим муассасаларининг профессор-ўқитувчилари, докторантлар, мустақил изланувчилар ва талабалар иштирок этди.
Спикерлар мамлакатимиздаги гендер тенглигидаги миллий характер, хотин-қизларнинг давлат сиёсати ва ҳарбий соҳадаги муҳим ўрни, миллий қадриятларимиздаги асосий роли, таълимда аёллар, “Кучли аёл, кеча ва бугун”, Турон маликаларининг давлат бошқарувидаги ўрни, Янги тараққиёт даврида хотин-қизларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш ва бошқа бир қатор долзарб мавзулар ҳақида сўз олишди.
Таъкидлаш жоизки аёл – бу она, тарбиячи, устоз, шифокор, раҳбар, тадбиркор, матонат тимсоли, ватан ҳимоячиси, мамлакатимиз учинчи Ренессанси асосий устунидир.
Тадбир доирасида Ўзбек аёли миллий кийимлар кўргазмаси, фахрий қоровул, ҳарбийларнинг кўргазмали чиқиши, Миллий гвардия ансамблининг хушовоз хонандаларининг мусиқий гулдастаси ҳам тақдим қилинди.
Форум сўнгида иштирокчиларга Миллий гвардия қўмондонлиги томонидан сертификатлар, ташаккурномалар ҳамда эсдалик совғалари топширилди.

По инициативе Национальной гвардии Республики Узбекистан совместно с Комитетом семьи и женщин организован I Международный форум «Сильные женщины Нового Узбекистана»
По инициативе Национальной гвардии совместно с Комитетом семьи и женщин организован I международный форум «Сильные женщины Нового Узбекистана», направленный на всестороннюю поддержку женщин, повышение их социально-экономической и политической активности в обществе, расширение рядов женщин с высшим образованием, привлечение их к научной деятельности, предпринимательству и обеспечение занятости, а также повышение статуса и роли женщин в воспитании подрастающего поколения, формирование здоровой духовно-нравственной среды в семье, дальнейшее развитие медицинской культуры.
Участие в форуме, прошедшем в Центре духовности и просветительства Национальной гвардии,  приняли эксперты, профессора и преподаватели высших учебных заведений, докторанты, независимые исследователи и студенты из 12 стран, таких как Испания, Южная Корея, Казахстан и Турция, а также более 30 министерств, ведомств и объединений Республики Узбекистан.
Выступившие с речью рассказали о национальном характере гендерного равенства в нашей стране, подчеркнули важность роли женщин в государственной политике, военной сфере, образовании, а также выступили с докладами на актуальные темы, такие как «Роль женщины в сохранении национальных ценностей», «Сильная женщина вчера и сегодня», «Роль Туранских принцесс в государственном управлении», «Повышение социальной активности женщин в эпоху нового развития» и др.
Следует подчеркнуть, что женщина – это мать, воспитатель, учитель, врач, руководитель, предприниматель, символ справедливости и стойкости, защитница Родины, основа третьего Ренессанса нашей страны.
В рамках мероприятия вниманию присутствующих представили также выставку узбекской национальной женской одежды, демонстрационные выступления военных, почетного караула, а также музыкальную программу в исполнении Ансамбля Национальной гвардии.
В завершении форума участникам вручены сертификаты, благодарственные письма и памятные подарки от командования Национальной гвардии.