АЁЛ ҲАРБИЙ ХИЗМАТЧИ ВА ХОДИМАЛАР ИШТИРОКИДА СЕМИНАР БЎЛИБ ЎТДИ
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Тошкент шаҳар “Қўриқлаш” бошқармасида “Янги Ўзбекистонда оила ва хотин-қизларга оид давлат сиёсатини янги босқичга олиб чиқишнинг долзарб масалалари” мавзусида аёл ҳарбий хизматчи ва ходималар иштирокида семинар бўлиб ўтди. Унда тизимнинг вилоят бошқармалари видеоконференц алоқа орқали қатнашди.
Семинар иштирокчиларига Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси қўмондони ўринбосари полковник С. Мамаюсупов қутлов сўзи билан мурожаат қилди. Унда сўнгги йилларда мамлакатимиз ижтимоий-сиёсий ҳаётида хотин-қизларнинг ўрни ва мавқеи ортиб бораётгани, раҳбар аёллар сафи, жумладан, Миллий гвардия тизимида ҳам ортиб бораётганини таъкидлади. Шунингдек, С. Мамаюсупов ўз нутқида “Тўмарис издошлари” кўрик-танлови қизларда ғалабага интилиш, юксак жанговар ва маънавий руҳ, юксак ватанпарварлик туйғусини юксалтиришга хизмат қилаётганига урғу берди. Шунингдек, аёл ҳарбий хизматчи ва ходимларнинг хизматлари нафақат гвардия қўмондонлиги, балки давлат раҳбарияти томонидан ҳам юксак қадрланишини алоҳида эътироф этди.
Шундан сўнг, Миллий гвардия Марказий девони Тарбиявий-мафкуравий ишлар бошқармаси ижтимоий-ҳуқуқий ҳимоя (хотин-қизлар билан ишлаш бўйича) бўлими катта офицери подполковник Б. Ашурматованинг ушбу йўналишда Миллий гвардия бўлинмаларида хотин-қизлар жамоатчилиги кенгашлари томонидан олиб борилган ишлар юзасидан маърузаси тингланди. Миллий гвардия томонидан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва бошқа давлат органлари, ташкилотлар, оммавий ахборот воситалари билан ҳамкорликда ўтказилаётган маданий-маърифий тадбирлар, соғлом турмуш тарзи ва спорт тарғиботи борасида олиб борилаётган ишлар ҳақида маълумот берди. Йиғилганлар эътибори Миллий гвардия бўлинмаларида хизмат қилаётган хотин-қизларни, шунингдек, ҳарбий хизматчи ва ходимлар, эркин ёлланган хизматчиларнинг оила аъзоларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш чора-тадбирларига қаратилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Баситханова Илмира, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси хотин-қизларни ҳуқуқларини таъминлаш, уларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш соҳасида қонунчилик ижроси устидан назорат қилиш бошқармаси бошлиғи адлия маслаҳатчиси Юсупов Авазбек, Оила ва хотин-қизлар қўмитаси раиси Озода Парпибоева, Республика Маънавият ва маърифат маркази маслаҳатчиси, Оила ва хотин-қизлар масалалари қўмитаси эксперти, фалсафа фанлари доктори, профессор Жамила Шермуҳаммедова, Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги бошқарма бошлиғи, профессор Дилшод Мирзажоновалар иштирок этди.
Сўзга чиққанлар, кейинги йилларда хотин-қизларнинг ижтимоий фаоллигини оширишга қаратилган қатор ҳужжатлар қабул қилинганини алоҳида таъкидлашди. Давлат раҳбарининг “2023 йилда “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини сифатли ва ўз вақтида амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида” ги қарорида хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш тизимини кучайтириш, қонуний манфаатлари, гендер тенглиги, шунингдек, аёлларнинг ижтимоий, иқтисодий ва сиёсий фаоллигини ошириш, уларнинг ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилаётгани ана шундай ҳужжатлардан бири бўлди. Шу тариқа, президентимиз раҳбарлик лавозимларида ишлаётган хотин-қизларнинг улушини 30 фоизга етказиш, жамиятда аёлларга нисбатан зулм ва зўравонликка қарши курашиш маданиятини шакллантириш бўйича вазифаларни белгилаб берди.
Шунингдек, тадбирда Миллий гвардия ва Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳамда Оила ва хотин-қизлар масалалари қўмитаси ўртасида имзоланган ҳамкорлик тўғрисидаги меморандумлар яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш, қўшма чора-тадбирлар ишлаб чиқиш, аёл ҳарбий хизматчилар ва Миллий гвардия ходимлари ҳамда уларнинг оила аъзолари учун, шу билан бирга, уларни ижтимоий-ҳуқуқий ҳимоя қилиш, маънавий-ахлоқий фазилатларини юксалтириш, дунёқараши ва интеллектуал салоҳиятини кенгайтириш ҳамда тиббий хизмат сифати ва самарадорлигини оширишга йўналтирилган чора-тадбирларни амалга оширишга қаратилган.
Тадбир давомида Миллий гвардия ашула ва рақс ансамбли санъаткорлари томонидан концерт дастури намойиш этилди.

ОРГАНИЗОВАН СЕМИНАР С УЧАСТИЕМ ЖЕНЩИН-ВОЕННОСЛУЖАЩИХ И СОТРУДНИЦ
В Управлении «Охрана» г. Ташкента Национальной гвардии Республики Узбекистан состоялся семинар на тему «Актуальные вопросы повышения на качественно новый уровень государственной политики Нового Узбекистана в области защиты и поддержки семьи и женщин» с участием военнослужащих-женщин и сотрудниц Национальной гвардии, в том числе, региональных подразделений посредством видеоконференцсвязи.
С приветственным словом к участникам семинара обратился заместитель командующего Национальной гвардии Республики Узбекистан полковник С. Мамаюсупов. Он отметил все возрастающие в последние годы роль и статус женщин в общественно политической жизни страны, рост числа женщин-руководителей, в том числе, в системе Национальной гвардии. Также в своей речи С. Мамаюсупов отметил роль проводимого смотра-конкурса «Тумарис издошлари», способствующего развитию у девушек стремления к победе, высокого боевого и морально-психологического духа, высокого чувства патриотизма. А также подчеркнул, что заслуги женщин-военнослужащих и сотрудниц высокого оцениваются не только командованием гвардии, но и руководством государства.
Затем с докладом о работе Общественных советов женщин в подразделениях Национальной гвардии выступила старший офицер отдела социально-правовой защиты (по работе с женщинами) Управления воспитательной и идеологической работы Центрального аппарата Национальной гвардии подполковник Б. Ашурматова. Она проинформировала о мероприятиях культурно-просветительского характера, пропаганде здорового образа жизни и спорта, организуемых гвардией совместно с правоохранительными и другими государственными органами, организациями и СМИ. Внимание аудитории было акцентировано на мерах по всесторонней поддержке женщин, проходящих службу в подразделениях Национальной гвардии, а также членов семей военнослужащих, сотрудниц и служащих по вольному найму.
В работе семинара приняли участие и выступили с докладами заместитель министра здравоохранения Эльмира Баситханова, начальник Управления по надзору за соблюдением законности в области обеспечения прав женщин и защиты от притеснений и насилия Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан Авазбек Юсупов, председатель Комитета семьи и женщин Озода Парпибоева, советник Республиканского центра духовности и просвещения, эксперт Комитета семьи и женщин, доктор философских наук, профессор Джамиля Шермухаммедова, начальник Управления Министерства занятости и сокращения бедности, профессор Дилшода Мирзажонова. Выступавшие подчеркнули, что за последние годы был принят ряд документов, направленных на повышение социальной активности женщин. Одним из последних таких документов стало Постановление Президента «О мерах по качественной и своевременной реализации Стратегии «Узбекистан – 2030» в 2023 году», где особое внимание уделено усилению системы поддержки женщин, обеспечению их прав и законных интересов, гендерного равенства, а также повышению социальной, экономической, политической активности женщин. Так, глава государства поставил задачи по увеличению доли женщин на руководящих должностях до 30 процентов и формирование в обществе культуры неприятия притеснения и насилия в отношении женщин.
Меморандумы о сотрудничестве, подписанные в этот же день между Национальной гвардией и Министерством здравоохранения и Комитетом семьи и женщин, нацелены на установление тесного взаимодействие, выработку совместных мер и проведение мероприятий, направленных на повышение качества и эффективности охраны здоровья женщин-военнослужащих и сотрудниц органов Национальной гвардии и членов их семей, а также социально-правовой их защите, совершенствование духовных и морально-нравственных качеств, расширение кругозора и интеллектуального потенциала.