Умумтаълим мактаблари ўқувчилари ўртасида ўтказилган “Ёш гвардиячи” ҳарбий-спорт мусобақасининг республика босқичи ғолиблари аниқланди
Миллий гвардия Тошкент "Темурбеклар мактаби"да умумтаълим мактаблари ўқувчилари ўртасида бўлиб ўтган "Ёш гвардиячилар" ҳарбий-спорт мусобақасининг республика босқичи ўз якунига етди.
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги, Ёшлар ишлари агентлиги, Ўзбекистон Ёшлар иттифоқи ҳамкорлигида ташкил этилган мазкур баҳсларда республикадаги умумтаълим мактабларининг 9-11 синф ўқувчилари орасидан жисмонан соғлом, интеллектуал ва интизом борасида энг фаол ўқувчилар орасидан шакллантирилган жамоалар иштирок этди.
Мусобақа қоидаларига кўра ўқувчи ёшлар билимдонлар беллашуви, саф тайёргарлиги, кўргазмали қўл жанги чиқиши, заҳарланган ҳудуддан ўтиш, ўқ дориларни белгиланган жойга етказиш ва ўқдонга жойлаш, камондан отиш, сувли тўсиқдан ўтиш, биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш каби шартлар бўйича ўзаро беллашди.
Икки кун давомида қизғин ва муросасиз баҳсларга бой бўлган баҳсларнинг ғолиб ва совриндорларини тантанали тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда Миллий гвардия қўмондони ўринбосари полковник М.Ғаниев, Мактабгача ва мактаб таълими вазири ўринбосари Ф.Боқиев, Ёшлар иттифоқи Марказий кенгаши раиси Ҳ.Сатторов ва бошқа бир қатор мутасадди раҳбарлар, шунингдек, “ Ёш гвардиячи” мусобақаси республика босқичининг 150 нафар иштирокчилари қатнашди.
Дастлаб ҳарбий-академик лицей саф майдонида ҳарбий-спорт мусобақасининг 7 та номинациясини қўлга киритган ҳамда 4 та фаол иштирок этган жамоа сардорлари тақдирланди.
Шунингдек, беллашувлар натижаларига кўра 3 ўринни қўлга киритган Қорақалпоғистон Республикаси Тўрткўл тумани 18 мактаб жамоаси, 2 ўринга сазовор бўлган Наманган вилояти Чуст тумани 10 мактаб ўқувчилари, фахрли 1 ўринга лойиқ топилган Навоий вилояти Навоий шаҳри 1 мактабнинг ўқувчи-ёшларига диплом, медал, кубог ҳамда қимматбаҳо совғалар тантанали топширилди.
Тадбир сўнгида Ҳарбий оркестр жамоаси ҳамда Миллий гвардия Ҳарбий мусиқа академик лицей ўқувчилари томонидан тайёрланган мусиқий чиқишлар барчага кўтаринки кайфият бағишлади.

Определены победители республиканского этапа военно-спортивного соревнования «Ёш гвардиячи» среди учащихся общеобразовательных школ
В «Темурбеклар мактаби» Национальной гвардии завершился республиканский этап военно-спортивного соревнования «Ёш гвардиячи» среди учащихся общеобразовательных школ.
В соревновании, организованном совместно с Министерством дошкольного и школьного образования, Агентством по делам молодежи, Союзом молодежи Узбекистана, приняли участие команды из числа наиболее физически подготовленных и активных учащихся общеобразовательных школ республики.
Напомним, что участники боролись за победу в нескольких направлениях, таких как конкурс знатоков, боевая подготовка, демонстрация навыков владения рукопашным боем, преодоление зараженного участка, доставка боеприпасов в назначенное место и загрузка в обойму, стрельба из лука, преодоление водной преграды и оказание первой помощи.
Зрелищные и напряженные состязания длились два дня, после чего состоялась торжественная церемония награждения победителей и призёров.
В мероприятии приняли участие заместитель командующего Национальной гвардией полковник М.Ганиев, заместитель министра дошкольного и школьного образования Ф.Бокиев, председатель Центрального совета Союза молодежи Х.Саттаров и другие официальные представители, а также 150 участников республиканского этапа соревнования «Ёш гвардиячи».
На церемонии награждены капитаны команд, одержавших победу в 7 номинациях. Также награждены 4 команды, принявшие активное участие в соревновании.
По итогам соревнования 3 место заняла команда школы № 18 Турткульского района Республики Каракалпакстан, 2 место – представители школы № 10 Чустского района Наманганской области, а почетное 1 место – учащиеся школы № 1 города Навои. Победителям и призерам вручены дипломы, медали, кубки и ценные подарки.
В завершении церемонии награждения гостей порадовали и придали мероприятию особую, праздничную атмосферу музыкальные выступления, подготовленные Военным оркестром и Военно-музыкальным академическим лицеем Национальной гвардии.