МАКТАБ ЎҚУВЧИЛАРИ УЧУН НАВБАТДАГИ ОЧИҚ ЭШИКЛАР КУНИ
Бугунги куннинг энг муҳим талабларидан бири бўлган ёшларни ҳарбий-ватанпарварлик, юксак маънавий-ахлоқий қадриятлар рухида тарбиялаш, уларнинг онгига тинчлик ва тотувликни куз қорачиғидек асраб-авайлаш зарурлигини чуқур сингдириш, "Халқ ва армия – бир тану, бир жондир!" деган эзгу ғоя асосида камол топишларини таъминлаш устувор вазифалардан бўлиб, бу борада ота-оналар билан биргаликда маҳалла, жамоат ташкилотлари ва барча вазирлик ва идоралар масъулдир.
Бу борадаги амалий ишлар доирасида куни кеча Миллий гвардия Тошкент минтақавий ўқув марказида Тошкент шаҳар Шайхонтоҳур туманидаги 10-сонли мактаб ўқувчилари учун очиқ эшиклар куни ўтказилди.
Ташриф давомида ёшлар ўқув марказининг фаолияти, Миллий гвардия ходимлари томонидан хизматда фойдаланиб келинаётган махсус восита ва қуроллар, уларни ишлатиш тартиб-қоидалари, соҳа ходимларининг халқимиз тинчлиги, фуқароларимизнинг хавфсизлигини таъминлашда амалга ошириб келаётган масъулиятли вазифалари, шунингдек марказда ташкил этилган спорт тўгараклари билан яқиндан таништирилди.
Тадбир, марказ тингловчиларининг навбатдаги ўқув йиғини тантанали битируви маросимига уланиб, унда 50 нафар тингловчиларга сертификатлар топширилди.
Шунингдек, мазкур тадбирда иштирок этган ўқувчиларга Миллий гвардия Фахрий қоровул взводи ҳамда Намунали-кўргазмали оркестр жамоасининг мусиқий чиқиши намойиш этилиб, ёшлар қалбида ватанпарварлик туйғуларининг янада юксалиши, аждодларга муносиб авлод бўлиш, уларнинг ибратли ҳаёт йўлидан намуна олиш, эгаллаётган билим ва салоҳиятларини юртимизнинг тинчлиги, гуллаб яшнаши ва янада тараққий этиши йўлида сарф этишлари етказилди.

ANOTHER OPEN DAY FOR SCHOOLCHILDREN
Today, great attention is paid to educating young people in the spirit of military patriotism and respect for spiritual and moral values, deeply introducing into the consciousness of the younger generation the importance of preserving peace and tranquility in the country, their education based on the noble idea "The people and the army are one!". Responsibility is borne not only by parents, but also by the mahalla, the district, public organizations, ministries and departments.
As part of practical work in this direction, an open day was recently held at the Tashkent Regional Training Center of the National Guard for students of school No. 10 in the Shaikhantakhur district of Tashkent city.
During the visit, the children got acquainted with the activities of the youth training center, special means used by the personnel of the National Guard, the tasks of employees to ensure the tranquility of our people. In addition, the youth were informed about the sports sections of the center.
It should be noted that the event was timed to coincide with the solemn completion of the next training course for students of the center and the presentation of certificates.
The special atmosphere of the event was given by the musical performance of the National Guard Honor Guard platoon and the team of the "Exemplary Demonstration Orchestra", which further strengthened the sense of patriotism in the hearts of young people.