Газ қуйиш инфратузилмаси объектларида хавфсизликни таъминлаш муҳокама этилди
Андижон вилоятида газ қуйиш инфратузилмаси объектларини техник қўриқловга олиш, жамоат тартибини сақлаш, техник талабларга риоя этилиши устидан назоратни кучайтириш ҳамда ҳаракат оқимини тартибли ташкил этишга қаратилган ҳамкорликдаги профилактик тадбирлар изчил давом этмоқда.
Навбатдаги тадбир Андижон вилояти прокуратураси, Ички ишлар бошқармаси ҳамда Қўриқлаш бошқармалари раҳбарияти иштирокида ўтказилди. Унда вилоят ҳудудида фаолият юритаётган 100 дан ортиқ газ қуйиш инфратузилмалари объектлари раҳбарлари қатнашди.
Учрашувда объектларни техник ва жисмоний қўриқловга олиш жараёнлари ҳолати, ёнғин ва техноген ҳолатларни олдини олиш механизмлари, ходимлар ва фуқаролар хавфсизлигини таъминлаш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Шу билан бирга, жамоат тартибини сақлаш, объектларда ноқонуний ҳаракатларнинг олдини олиш, кечаю кундуз назоратни ташкил этиш, видеокузатув тизимларини самарали юритиш ва ходимларнинг масъулиятини кучайтириш бўйича амалий тавсиялар берилди.
Прокуратура ва ИИБ масъуллари хавфсизлик талабларига риоя қилинмаслиги мумкин бўлган ҳуқуқий оқибатлар ҳақида тушунтириш берди. Қўриқлаш бўлинмалари томонидан эса объектларни техник ва жисмоний қўриқловга олишнинг афзалликлари, ягона мониторинг тизимига уланиш тартиби ва мазкур чораларнинг хавфсизликни таъминлашдаги аҳамияти юзасидан маълумотлар тақдим этилди.
Ушбу йўналишдаги профилактик ишлар Республикамиз бўйлаб аҳолига хавфсиз ва барқарор хизмат кўрсатишни таъминлаш мақсадида босқичма-босқич давом эттирилмоқда

Обсуждены вопросы обеспечения безопасности на объектах газозаправочной инфраструктуры
В Андижанской области на системной основе проводятся совместные профилактические мероприятия, направленные на обеспечение технической охраны объектов газозаправочной инфраструктуры, поддержание общественного порядка, строгий контроль за соблюдением технических требований и упорядочение дорожного движения.
В очередном подобном мероприятии приняли участие руководители областной прокуратуры, Управления внутренних дел, Управления охраны, а также руководители более 100 объектов газозаправочной инфраструктуры региона.
В ходе встречи были всесторонне обсуждены актуальные вопросы обеспечения безопасности. Особое внимание уделено текущему состоянию технической и физической охраны объектов, способам пресечения пожаров и техногенных происшествий, а также защите сотрудников и граждан.
Участникам мероприятия предоставили практические рекомендации по целому ряду направлений: от поддержания общественного порядка и предотвращения противоправных действий до организации круглосуточного контроля, эффективного использования систем видеонаблюдения и повышения ответственности сотрудников.
Представители прокуратуры и УВД детально разъяснили правовые последствия несоблюдения требований безопасности. Специалисты подразделений охраны проинформировали о преимуществах комплексного подхода к охране объектов, порядке подключения к единой системе мониторинга и общей значимости принимаемых мер для обеспечения безопасности.
Профилактическая работа в данном направлении последовательно продолжается на всей территории республики. Её главная цель – обеспечить безопасное и бесперебойное обслуживание населения.