ҲЕЧ БИР БОЛА ДАВЛАТ ҒАМХЎРЛИГИДАН ЧЕТДА ЭМАС
Мамлакатимизда “Инсон қадри учун” тамойили асосида амалга оширилаётган ислоҳотлар, энг аввало, халқимиз фаровонлигини янада ошириш ҳамда уларни ижтимоий қўллаб-қувватлашга қаратилган.
Ушбу ислоҳотларнинг амалий намуналаридан бири сифатида, ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган, кўмакка муҳтож етим болаларни рўйхатга олиш ва манзилли кўмак кўрсатишни йўлга қўйиш мақсадида “Меҳр дафтари” платформаси ишга туширилган эди.
Мазкур платформага Миллий гвардияси ташаббуси билан республика миқёсида меҳрибонлик уйлари собиқ битирувчиларининг рўйхати шакллантирилиб, киритилмоқда. “Меҳр дафтари” платформасига киритилган ана шундай ёшлардан бири 28 ёшли Исаков Мухриддинга Фарғона вилоятида янги уйнинг калити топширилди.
Шу куннинг ўзида Миллий гвардия қўмондонлиги ва Республика ҳарбий прокуратураси масъуллари билан биргаликда Фарғона туманида жойлашган Рўзибоевлар томонидан очилган “Келажак ва бахт” номли оилавий меҳрибонлик уйига ташриф буюрилди.
Ташриф давомида болалар учун оиладаги яратилган шароитлар, имкониятлар билан яқиндан ташиниб чиқилди. Болалар билан дилдан суҳбат қурилиб, улар қалбидаги орзу истаклар тингланди. Болажонлар томонидан ясалган санъат асарлари томоша қилинди ҳамда муаммолар бўйича керакли кўрсатмалар берилди. Меҳмонлар томонидан олиб келинган совға саломлар болажонлар қалбини қувончга тўлдирди десак муболаға қилмаган бўламиз.

НИ ОДИН РЕБЕНОК НЕ ОСТАЁТСЯ БЕЗ ПОДДЕРЖКИ СО СТОРОНЫ ГОСУДАРСТВА
Реформы, проводимые в нашей стране по принципу «Во имя достоинства человека», в первую очередь направлены на дальнейшее повышение благосостояния нашего народа и его социальную поддержку.
В качестве одного из практических примеров подобных реформ является платформа «Мехр дафтари» для регистрации и оказания помощи детям-сиротам, лишенным родительской опеки и нуждающимся в поддержке.
По инициативе Национальной гвардии формируется и вносится в эту платформу список выпускников домов милосердия по всей республики. Так, 28-летнему Исакову Мухриддину, включенному в платформу «Мехр дафтари», вручили ключи от нового дома в Ферганской области.
В этот же день командование Национальной гвардии и ответственные сотрудники Республиканской военной прокуратуры посетили семейный детский дом «Келажак ва бахт», основанный Рузибаевыми в Ферганской области.
В ходе визита подробно обсуждены условия и возможности, созданные для детей в семье. Кроме того, состоялась беседа с детьми, выслушаны их пожелания и предложения. Также дети продемонстрировали свои художественные работы. Не будет преувеличением сказать, что подарки гостей наполнили детские сердца еще большей радостью.