Ёшларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, уларнинг билим савияси, ҳарбий соҳага бўлган қизиқишини янада ошириш мақсадида ҳудудларда Миллий гвардия ташаббуси билан қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Жумладан, умумтаълим мактабларида Миллий гвардия ҳарбий-ватанпарварлик синфлари ташкил этилиши, ёш авлод қалбида Ватанга муҳаббат, миллий армиямизга ҳурмат, фидойилик каби ғояларни шакллантиришга, уларни танлаган касбига садоқатли этиб тарбиялашга хизмат қилмоқда.
Сурхондарё вилоятида шу кунга қадар 4 та Миллий гвардия ҳарбий-ватанпарварлик синфлари ташкил этилган бўлса, бугунги кунга келиб уларнинг сони яна 3 тага кўпайди. Жарқўрғон туманидаги 66-сонли умумтаълим мактабида 2 та, 36-сонли умумтаълим мактабида эса 1 та Миллий гвардия ҳарбий-ватанпарварлик синфи ташкил этилди. Бунда таълим масканининг 7 синф ўқувчиларидан саралаб олинди, синфхоналари белгиланган тартибда жиҳозланиб, ўқувчиларнинг таълим олишлари учун зарур шарт-шароитлар яратилди.
Мазкур ватанпарварлик синфларининг тантанали очилиш маросимларида, Миллий гвардия раҳбарияти, туман ҳокимияти, мактабгача ва мактаб таълими бўлими масъуллари, маҳалла фаоллари, нуронийлар ҳамда кенг жамоатчилик вакиллари иштирок этдилар.
Тадбир доирасида ҳарбий хизматчилар томонидан кўргазмали чиқишлар, махсус техника ва жиҳозлар намойиш этилди. Чавандозлик ҳамда камондан отиш спорт тури бўйича маҳорат дарслари ўтказилди.
Тадбирдан сўнг ўқувчилар учун жасорат дарслари ташкил этилди. Унда юртимизда ёшлар учун яратилаётган кенг имкониятлар, буюк аждодларимиздан мерос бўлиб қолган қадриятларимиз, шонли тарихимиз, ватанпарвар аждодларимиз ҳақида сўз юритилиб, тинчлик аталмиш олий неъматни қадрига етиш муҳимлиги таъкидланди.
Айтиш керакки, эндиликда бу каби машғулотлар белгиланган тартибда олиб борилиб, ташкил этилган турли фан ва спорт тўгаракларида ёшларимиз ўз билим ва кўникмаларини, жисмоний имкониятларини ошириб боришади. Бу эса ўсиб келаётган ёш авлодни ҳарбий ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, уларни республикамизнинг нуфузли ҳарбий олий таълим муассасаларига тайёрлашга хизмат қилади.

В двух школах Сурхандарьи созданы классы Национальной гвардии
В целях воспитания молодежи в духе патриотизма, дальнейшего повышения их знаний и интереса к военной сфере по инициативе Национальной гвардии в регионах реализуется ряд мер. В частности, в общеобразовательных школах созданы военно-патриотические классы Национальной гвардии с целью воспитания подрастающего поколения в духе любви к Родине, уважения к национальной армии, а также формирования в сердцах подрастающего поколения самоотверженности и преданности избранной профессии.
Ранее в Сурхандарьинской области уже были созданы 4 таких класса, и к настоящему времени их количество достигло 7. Так, например, в Джаркурганском районе в общеобразовательной школе № 66 созданы 2 военно-патриотических класса Национальной гвардии, еще 1 – в общеобразовательной школе № 36. Сюда отобраны учащиеся 7 классов, кабинеты оборудованы согласно установленному порядку, созданы необходимые условия для обучения.
В церемонии открытия приняли участие руководство Национальной гвардии, ответственные районного хокимията, отделов дошкольного и школьного образования, общественные активисты, старейшины и широкая общественность.
В рамках мероприятия военнослужащие продемонстрировали показательные выступления, состоялась выставка специальной техники и средств. Проведены мастер-классы по верховой езде и стрельбе из лука.
Кроме того, для учащихся организовали уроки мужества, в ходе которых ребятам рассказали о широких возможностях, созданных для молодежи в нашей стране, а также о ценностях, унаследованных от наших великих предков.
Стоит отметить, что подобные мероприятия будут проводиться регулярно в установленном порядке. Наряду с этим в школах будут основаны различные научные и спортивные секции для совершенствования знаний, навыков и физических возможностей учащихся. Это, в свою очередь, послужит воспитанию подрастающего поколения в духе военного патриотизма, а также подготовит молодежь к поступлению в престижные военные высшие учебные заведения нашей республики.