Музейлар – тарихнинг сирли хилқатларини ўзида мужассам этган ҳолда халқлар маданиятини, қадриятларини тараннум этувчи маскан ва давлатларни бир-бирларига яқинлаштирувчи кўприк ҳисобланади.
Музейлар – тарихнинг сирли хилқатларини ўзида мужассам этган ҳолда халқлар маданиятини, қадриятларини тараннум этувчи маскан ва давлатларни бир-бирларига яқинлаштирувчи кўприк ҳисобланади.
Қўриқлаш департаментининг ҳудудий хизматлари ходимларини ўз тарихига ҳурмат руҳида тарбиялаш, уларда аждодлар қолдирган бой маданий меросни асраб авайлаш туйғуларини шакллантириш, хизматдан бўш вақтларини мазмунли ўтказиш мақсадида музейларга саёҳатлар ташкил этилмоқда.
Саёҳатлар давомида мутахассислар томонидан тарих ва қадимий миллийлигимизга оид тарихий ёдгорликлар таништирилиб, ушбу мавжуд экспонатлар юзасидан тушунчалар берилиб, берилган изоҳлар орқали ходимлар аждодларимиз қолдирган бой мерос билан яқиндан танишиш имкониятига эга бўлишди.
Албатта, бу каби тадбирлар ходимларнинг тарихимизга бўлган қизиқишини ортиши, ўзига бўлган ишончи ва жанговар шайлигининг ошишида муҳим ўрин тутади.

Музеи – это уникальные хранилища исторического наследия, воплощающие культурные ценности народов и служащие мостом между государствами и поколениями.
Музеи – это уникальные хранилища исторического наследия, воплощающие культурные ценности народов и служащие мостом между государствами и поколениями.
С целью воспитания у сотрудников территориальных служб Департамента охраны уважительного отношения к отечественной истории, формирования бережного отношения к культурному наследию предков и организации содержательного досуга регулярно проводятся экскурсии в музеи.
В ходе экскурсий специалисты знакомят участников с историческими памятниками и экспонатами, имеющими непосредственное отношение к прошлому нашего народа. Подробные комментарии экскурсоводов позволяют сотрудникам глубже погрузиться в изучение богатого наследия, оставленного предшествующими поколениями.
Такие мероприятия имеют существенное значение для повышения интереса сотрудников к отечественной истории, укрепления их культурной идентичности и поддержания высокого уровня профессиональной готовности. Экскурсии способствуют не только расширению кругозора, но и осознанию ценности исторического опыта, что, в свою очередь, благотворно влияет на общее состояние коллектива и его сплочённость.