МУЗЕЙЛАР – МАДАНИЙ-МАЪНАВИЙ МЕРОС ЎЧОҒИДИР
Музейлар — тарихнинг сирли хилқатларини ўзида мужассам этган ҳолда халқлар маданиятини, қадриятларини тараннум этувчи маскан ва давлатларни бир-бирларига яқинлаштирувчи кўприк ҳисобланади. Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Фарғона вилояти "Қўриқлаш" бошқармаси ходимларини ўз тарихига ҳурмат руҳида тарбиялаш, уларда аждодлар қолдирган бой маданий меросни асраб авайлаш туйғуларини шакллантириш мақсадида, Фарғона вилояти тарихи ва маданияти давлат музейига экскурсия уюштирилди. Ташриф давомида ходимлар музейнинг "Амалий санъат" бўлимида қадимий халқларнинг уй-рўзғор буюмлари билан танишган бўлсалар, "Этнография" бўлимидан эса кийим-кечаклар ўрин олган. Музей илмий ходимлари вилоят тарихи, бу масканларда яшаган маҳаллий халқларнинг турмуш тарзи ҳақида сўзлаб беришди.
Шундан сўнг, ходимлар музейдаги осори-атиқалар билан таништирилди. Бир олам таассуротлар билан музейнинг 6 та бўлимида сақланаётган маданий ёдгорликлар билан танишган ходимлар тарихнинг жонли кўзгусига гувоҳ бўлишди.
Музейга уюштирилган бу каби саёҳатлар ходимларнинг маънавий дунёсини бойитиш, ёш авлодни ватанга муҳаббат ва садоқат руҳида тарбиялаш, миллий анъана ва қадриятларини ўрганиш, уларни тарғиб этиш ва келгуси авлодларга етказишда муҳим аҳамият касб этади.

MUSEUMS – CENTERS OF CULTURAL AND SPIRITUAL HERITAGE
Museums are places that glorify the culture and values of peoples, embody the secrets of history, and are considered a bridge bringing countries closer together. In order to strengthen the feelings of respect for their history and preserve the rich cultural heritage in the hearts of the employees of the Directorate of "Protection" of the National Guard of Ferghana region, an excursion to the regional State Museum of History and Culture was organized. During the trip, the staff got acquainted with household items of ancient peoples in the Applied Arts department, and clothes and other items of clothing of the population in the Ethnography department. In addition, the scientific staff of the museum told about the history of the region, the lifestyle of the local population and much more.
It is worth noting that the personnel of the department received a whole world of impressions and witnessed a living mirror of history.
Such trips to museums are important for enriching the spiritual world of employees, educating the younger generation in the spirit of love and loyalty to the Motherland, studying national traditions and values, promoting them and passing them on to future generations.