"КОРРУПЦИЯ – ЖАМИЯТ КУШАНДАСИ" МАВЗУСИДА ЙИҒИЛИШ БЎЛИБ ЎТДИ
Миллий гвардия тизимларида коррупцион ҳолатларнинг олдини олиш ва содир этилишига имкон берган шарт-шароитларни бартараф этиш мақсадида бир қатор тизимли ишлар амалга оширилиб келинмоқда.
Ана шундай тизимли ишлардан бири Хоразм, Жиззах, Сирдарё, Навоий вилоят “Қўриқлаш” бошқармалари ва уларнинг ҳудудий шаҳар-туман “Қўриқлаш” бўлимларида хизмат олиб бораётган шахсий таркиб иштирокида видеоселектор тарзида "Коррупция – жамият кушандаси" мавзусидаги йиғилиш ўтқазилди.
Унда вилоят "Қўриқлаш" бошқармалари раҳбарияти ва шахсий хавфсизлик бўлимлари, ҳамда вилоят Ички ишлар бошқармалари масъул ходимлари иштирок этиб, улар томонидан шахсий таркибга коррупция – бу ҳозирги вақтда долзарб муаммолардан бири эканлиги, уни келиб чиқиш сабаблари бўйича тушунтириш ишларини олиб боришди.
Тадбир давомида бугунги кунда ходимлар томонидан йўл қўйилаётган камчиликлар, ушбу камчиликларни келтириб чиқарувчи омилларга бирма-бир тўхталиб, фаолият давомида хатоликларга йўл қўйган ходимлар танқидий муҳокама қилинди.
Шундан сўнг бугунги кунда коррупция ҳолатлари бўйича турли соҳаларда ва ушбу соҳада қўпол хатоларда йўл қўйган ҳарбий хизматчи ва ходимларга нисбатан кўрилган чоралар акс этган видеороликлар намойиш этилди.
Шунингдек, йиғилиш сўнгида ходимларнинг ҳуқуқий билимларини мунтазам ошириб бориш, қонунчиликдаги ўзгаришлардан хабардор этиш масаласига ҳам эътибор қаратилиб, юртимиздаги тинчлик ва осойишталикни сақлаш энг олий бурч эканлиги яна бир бор тушунтириб ўтилди.

СОСТОЯЛОСЬ ЗАСЕДАНИЕ НА ТЕМУ «КОРРУПЦИЯ – ПРЕПЯТСТВИЕ РАЗВИТИЮ ОБЩЕСТВА»
Сегодня проводится ряд плодотворных работ по пресечению и устранению условий, допускающих возникновение коррупции в системах Национальной гвардии.
Ярким примером одной из подобных работ является видеоселекторное заседание на тему «Коррупция – препятствие развитию общества» с участием личного состава управлений «Охраны» Хорезмской, Джизакской, Сырдарьинской, Навоийской областей, а также городских и районных отделов «Охраны».
Участие приняли руководство областных управлений и отделов собственной безопасности, а также ответственные сотрудники областных управлений внутренних дел. Специалисты разъяснили личному составу, что коррупция является одной из актуальных проблем, а также рассказали о причинах ее возникновения.
В ходе мероприятия также обсуждены недостатки и ошибки, допущенные сотрудниками, а также вызывающие их факторы.
Затем презентовали видеофрагменты о мерах в отношении военнослужащих и сотрудников, допустивших грубые ошибки или ставших участниками коррупционных правонарушений.
В завершение встречи особое внимание уделили вопросу регулярного повышения юридических знаний сотрудников, информирования их об изменениях и нововведениях в законодательство. Подчеркнуто, что сохранение мира и спокойствия в нашей стране – высший долг.