Тарихий ҳақиқатлар – янада теранроқ англанган манзил
Жиззах вилояти Қўриқлаш бошқармаси ходимларининг Ватанимизнинг қадимий ва бой тарихини ўрганишлари, буюк аллома ва адибларимизнинг босиб ўтган шонли йўллари билан яқиндан танишишлари ҳамда дунёқарашларини янада кенгайтириш мақсадида куни кеча Жиззах вилояти тарихи ва маданияти давлат музейи ҳамда «Қатағон қурбонлари хотираси» музейига саёҳат ташкил этилди.
Ташрифлар давомида ходимлар экспонатлар, қадимий бой тарихимизни ўзида акс эттирувчи ноёб буюмлар билан яқиндан танишдилар. Музей тадқиқотчиларининг таъкидлашича мамлакатимизнинг турли нуқталаридан келтирилган ушбу асори-атиқаларни сақлаш, уларни таъмирлаш ҳамда хорижий мамлакатлардаги инсонлар учун юртимиз ҳақида хабар берувчи ушбу ёдгорликларни асл ҳолатида сақлаш жуда мураккаб жараён.
Шу билан бирга, ходимларнинг хизматдан бўш вақтларини мазмунли ўтказиш ва уларни халқимизнинг миллий ва тарихий буюмлари билан яқиндан таништириш мақсадида Элликқала, Беруний ва Тўрткўл туманларидаги Қўриқлаш бўлимларида хизмат олиб бораётган ходимлар учун Қорақалпоғистон Республикаси тарихи ва маданияти музейининг Элликқала тумани филиалига саёҳат ташкил этилди.
Саёҳат иштирокчилари Ўзбекистоннинг Шарқ цивилизациясининг қадимий ўчоғидан бири бўлганидан дарак бериши билан бирга, музей, шунингдек ўзбек халқи тарихининг муҳим босқичларини акс эттирган ноёб архив материаллар, қўлёзмалар, тарихий ҳужжатлар, фотоматериаллар ҳақидаги қизиқарли маълумотларга ҳам эга бўлдилар.

Исторические истины — путь к глубокому пониманию
С целью расширения исторического кругозора сотрудников Управления охраны Джизакской области была организована познавательная поездка в значимые культурные учреждения региона. В программу вошли посещения Государственного музея истории и культуры Джизакской области и музея «Памяти жертв репрессий».
В ходе экскурсий сотрудники ознакомились с уникальными экспонатами, отражающими богатое историческое наследие нашей страны. Специалисты музея рассказали о сложном процессе реставрации и сохранения артефактов, которые не только хранят память о прошлом, но и представляют нашу культуру на международной арене.
Наряду с этим для сотрудников отделов охраны Элликкалинского, Берунийского и Турткульского районов так же была организована отдельная экскурсия в Элликкалинский районный филиал Музея истории и культуры Республики Каракалпакстан.
Участники мероприятия получили ценные знания о том, что Узбекистан является одним из древнейших центров восточной цивилизации. Особое внимание было уделено ознакомлению с уникальными архивными материалами, включая рукописи, исторические документы и фотоматериалы, отражающие ключевые этапы развития узбекского народа.
Подобные мероприятия способствуют не только содержательному проведению свободного времени, но и укреплению связи между прошлым и настоящим, формированию глубокого уважения к историческому наследию нашего народа.