Тарихий ҳақиқатлар – янада теранроқ англанган манзил
Жиззах вилояти Қўриқлаш бошқармаси ходимларининг Ватанимизнинг қадимий ва бой тарихини ўрганишлари, буюк аллома ва адибларимизнинг босиб ўтган шонли йўллари билан яқиндан танишишлари ҳамда дунёқарашларини янада кенгайтириш мақсадида куни кеча Жиззах вилояти тарихи ва маданияти давлат музейи ҳамда «Қатағон қурбонлари хотираси» музейига саёҳат ташкил этилди.
Ташрифлар давомида ходимлар экспонатлар, қадимий бой тарихимизни ўзида акс эттирувчи ноёб буюмлар билан яқиндан танишдилар. Музей тадқиқотчиларининг таъкидлашича мамлакатимизнинг турли нуқталаридан келтирилган ушбу асори-атиқаларни сақлаш, уларни таъмирлаш ҳамда хорижий мамлакатлардаги инсонлар учун юртимиз ҳақида хабар берувчи ушбу ёдгорликларни асл ҳолатида сақлаш жуда мураккаб жараён.
Шу билан бирга, ходимларнинг хизматдан бўш вақтларини мазмунли ўтказиш ва уларни халқимизнинг миллий ва тарихий буюмлари билан яқиндан таништириш мақсадида Элликқала, Беруний ва Тўрткўл туманларидаги Қўриқлаш бўлимларида хизмат олиб бораётган ходимлар учун Қорақалпоғистон Республикаси тарихи ва маданияти музейининг Элликқала тумани филиалига саёҳат ташкил этилди.
Саёҳат иштирокчилари Ўзбекистоннинг Шарқ цивилизациясининг қадимий ўчоғидан бири бўлганидан дарак бериши билан бирга, музей, шунингдек ўзбек халқи тарихининг муҳим босқичларини акс эттирган ноёб архив материаллар, қўлёзмалар, тарихий ҳужжатлар, фотоматериаллар ҳақидаги қизиқарли маълумотларга ҳам эга бўлдилар.

Historical truths are the way to deep understanding
In order to broaden the historical horizons of the staff of the Directorate of Protection of Jizzakh region, an educational trip to important cultural institutions of the region was organized. The program included visits to the State Museum of History and Culture of Jizzakh region and the Museum of "Memory of Victims of Repression".
During the guided tours, the staff got acquainted with the unique exhibits reflecting the rich historical heritage of our country. The museumʼs specialists spoke about the complex process of restoring and preserving artifacts that not only preserve the memory of the past, but also represent our culture on the international stage.
Along with this, a separate excursion to the Ellikkala district branch of the Museum of History and Culture of the Republic of Karakalpakstan was also organized for employees of the Departments of Protection of the Ellikkala, Beruniy and Turtkul districts.
The participants of the event gained valuable knowledge that Uzbekistan is one of the oldest centers of Eastern civilization. Special attention was paid to familiarization with unique archival materials, including manuscripts, historical documents and photographic materials reflecting key stages of the development of the Uzbek people.
Such events contribute not only to the meaningful spending of free time, but also to the strengthening of the connection between the past and the present, the formation of deep respect for the historical heritage of our people.