Ёшлар онгида ватанпарварлик туйғуларини шакллантириш — устувор вазифа
Фарғона минтақавий ўқув маркази ташаббуси ҳамда Фарғона шаҳридаги 23-сонли умумтаълим мактаби қошида ташкил этилган ёзги оромгоҳда таътилни ўтказаётган ёшлар иштирокида “Долзарб 90 кун” лойиҳаси доирасида ватанпарварлик руҳидаги амалий тадбирлар ташкил этилди.
Тадбир доирасида ўқувчи-ёшлар ўқув маркази инфратузилмаси ва бу ерда хизмат қилаётган тингловчи ва ҳарбийларга яратилган замонавий шарт-шароитлар билан яқиндан танишди. Жумладан, кутубхона фонди, спорт-инфратузилма, жанговар тайёргарлик машғулотлари учун мўлжалланган зал, жанговар отиш тиридан ўрин олган қурол-аслаҳалар намойиши ташкил этилди.
Шунингдек, ёшлар ўртасида шахмат-шашка мусобақалари, жамоавий ўйинлар, психологик тренинг машғулотлари ўтказилиб, уларда ватанни севиш, тинчлик ва хавфсизликнинг қадрини англашга қаратилган ғоялар сингдирилди.
Ушбу тадбир ёшлар қалбида Ватанга муҳаббат, ел-юртини ҳимоя қилишга бўлган масъулият ва ҳарбий хизматга қизиқиш туйғуларини янада мустаҳкамлашга хизмат қилди.

Формирование патриотических чувств в сознании молодёжи — приоритетная задача
В рамках проекта «Актуальные 90 дней» Ферганский региональный учебный центр организовал серию патриотических мероприятий для школьников, отдыхающих в летнем лагере общеобразовательной школы №23 города Ферганы.
Программа включала комплексное знакомство молодёжи с инфраструктурой учебного центра и современными условиями для служащих и военнослужащих. Участники посетили библиотечный фонд с обширной коллекцией литературы, спортивную инфраструктуру для физического развития, зал боевой подготовки с демонстрацией современного оборудования, а также стрелковый тир, где им представили боевое стрелковое оружие.
В рамках культурно-спортивной программы были организованы интеллектуальные состязания по шахматам и шашкам, командные игры на развитие взаимодействия и психологические тренинги по формированию личностных качеств.
Все мероприятия были направлены на воспитание любви к Родине, понимания ценности мира и безопасности. Проведённая работа способствовала укреплению патриотического сознания молодёжи, формированию ответственного отношения к защите Отечества и повышению интереса к военной службе.