ЎТА МУҲИМ ВА ТОИФАЛАНГАН ОБЪЕКТЛАРНИ ҚЎРИҚЛАЁТГАН ВАЗИРЛИКЛАР ВА ИДОРАЛАРНИНГ ИДОРАВИЙ ҲАРБИЙЛАШТИРИЛГАН ҚЎРИҚЛАШ БЎЛИНМАЛАРИ ИШЧИ-ХИЗМАТЧИЛАРИ ЎРТАСИДА КЎРИК-ТАНЛОВ МУСОБАҚАСИ БЎЛИБ ЎТДИ
Бугунги кунда ҳуқуқ тартибот идораларида фаолият олиб бораётган ходимларнинг жисмоний ва жанговар тайёргарликларини ошириш, шунингдек, соғлом турмуш тарзини шакллантириш мақсадида тизимли ишлар олиб борилмоқда. Жумладан, куни кеча ўта муҳим ва тоифаланган объектларни қўриқлаётган вазирликлар ва идораларнинг идоравий ҳарбийлаштирилган қўриқлаш бўлинмалари ишчи-хизматчилари ўртасида кўрик-танлов мусобақаси бўлиб ўтди.
Спорт билан доимий машғул бўлиш ва жисмоний тайёргарликни мустаҳкамлаш мақсадида ташкил этилган мазкур мусобақаларда республикамизнинг турли вилоятларидан ташриф буюрган 13 та жамоалар иштирок этишди. Беллашувлар аввалида мутахассислар томонидан иштирокчиларга хавфсизлик қоидалари ҳамда шартларни бажариш тартиблари тушунтирилди. Шундан сўнг, иштирокчилар қизғин баҳсларга киришдилар. Ўзаро дўстлик, ҳамжиҳатлик ва кўтаринки кайфиятда кечган мусобақа давомида ходимларнинг жисмоний имкониятлари синовдан ўтказилди.
Кўрик танлов 3 турда ташкил этилиб, биринчи турда иштирокчилар турникда тортилиш, 100 ҳамда 3000 метр масофага югуриш машқларидан имтиҳон топширдилар. Мусобақанинг 2 турида эса қатнашчилар ўз билим ва кўникмаларини тест синовларида синаб кўришди. Бундан ташқари кўнгилсиз ҳодисалар юз берганда фуқароларга биринчи тез тиббий ёрдам кўрсатиш бўйича кўникмаларини амалда намойиш этишди.
Шундан сўнг ўқ отиш бўйича амалий имтиҳонларда мерганлик маҳоратлар синовдан ўтказилди. Таъкидлаш жоизки, беллашувларни малакали ҳакамлар одилона баҳолаб боришди.
Муросасиз кечган ушбу мусобақа натижаларига кўра Ўзбекистон темир йўллари жамоаси учинчи ўринни, "Навоий кон-металлургия комбинати" АЖ жамоаси иккинчи ўринни, Миллий гвардия "Қўриқлаш" бош бошқармаси жамоаси эса фахрли биринчи ўринни эгаллади.
Мусобақанинг ёпилиш маросимида ғолиблар ташкилотчилар томонидан тантанали равишда қимматбаҳо совғалар билан тақдирландилар.

COMPETITION WAS HELD AMONG EMPLOYEES AND PERSONNEL OF PARAMILITARY PROTECTION UNITS OF MINISTRIES AND DEPARTMENTS THAT PROTECT PARTICULARLY IMPORTANT AND CATEGORIZED OBJECTS
Today, systematic work is underway to form a healthy lifestyle, improve the physical and combat training of law enforcement officers. In particular, recently, a competition was held among employees and personnel of paramilitary protection units of ministries and departments that protect particularly important and categorized objects.
13 teams from different regions of our republic took part in the competitions held to promote regular sports and strengthen physical fitness. Before the start of the competition, the experts explained to the participants the safety rules and the procedure for fulfilling the conditions. Then a spectacular competition was launched, held in the spirit of mutual friendship, solidarity and high spirits.
The competitions were held in 3 stages. So, if during the first stage the participants fought for victory in pull–ups on the horizontal bar, running for 100 and 3000 meters, then in the second stage they tested their knowledge in the form of test tasks. Finally, the third stage allowed the participants to demonstrate the skills of first aid to citizens in case of accidents.
In addition, archery competitions were held as part of the competition. The course of the spectacular and intense competitions was monitored and evaluated by qualified judges.
According to the results, the team of Uzbekistan Temir Yullari took the third place, the team of the Navoi Uranium Plant – the second place, the team of the Main Directorate of the "Protection" of the National Guard – the honorable first place.