А.С.Пушкин номидаги Самарқанд вилоят ахборот-кутубхона марказида Миллий гвардия Самарқанд вилояти бўйича бошқармаси ва вилоят "Қўриқлаш" бошқармаси билан ҳамкорликда "Китобсевар миллат" шиори остида “Китобхон она – китобхон бола" кўрик-танлови бўлиб ўтди. Тадбирда Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси директори Умида Тешабаева иштирок этди.
Кўрик-танлов давомида иштирокчилар ўқиган китоблари ҳақидаги саволларга жавоб беришди. Ўз навбатида, болалар турли мавзуларда шеърлар айтиб беришди.
Миллатнинг ривожланиши, тараққий этиш тарихига назар ташлайдиган бўлсак, билимли, тарбияли ва маърифатли ёшларнинг жамият юксалишида ўрни беқиёс, Бундай ёшларни баркамол этиб тарбияловчи асосий омиллардан бири – китоб мутолаа қилиш ҳисобланган. Оилада ота-она китобга меҳр қўйган бўлса, бундай оилада тарбияланаётган фарзанд ҳам китобга ошно бўлиш таъкидланиб, китобнинг фарзанд тарбиясида роли ҳақида тадбир қатнашчилари билан ўз тажрибаларидан келиб чиққан ҳолда ўртоқлашишди.

The National Guard Department for Samarkand region, together with the Directorate of "Protection", organized a competition in the regional information and library center named after A.S.Pushkin under the slogan "Reading mother – reading child". Umida Teshabayeva, Director of the Alisher Navoi National Library of Uzbekistan, was also present at the competition.
During the competition, the participants answered questions about the books they had read. In turn, the children told poems on various topics.
If you look at the history of the development and formation of any nation, then it is worth considering the role of educated, educated and enlightened youth in the development of society is incomparable. If the parents in the family love books, then the children raised in such a family should be familiar with books, and they shared their experience with the participants of the event about the role of books in parenting.