Маҳаллаларда хавфсиз муҳит – устувор вазифа
Бугунги кунда юртимизда жамоат хавфсизлигини таъминлаш, фуқаролар тинчлиги ва мулки дахлсизлигини кафолатлаш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири ҳисобланади. Бу борада Ички ишлар вазирлиги ҳамда Қўриқлаш Департаменти томонидан амалга оширилаётган кенг қамровли ишлар алоҳида аҳамиятга эга.
Аҳолининг Қўриқлаш хизмати фаолияти ҳақида чуқурроқ маълумотга эга бўлиши, тизим имкониятлари ва афзалликлари билан яқиндан танишишини таъминлаш мақсадида жойларда тарғибот тадбирлари ташкил этилмоқда. Жумладан, куни кеча Сурхондарё ҳамда Бухоро вилоятларида ўтказилган навбатдаги тарғибот тадбирларида фуқароларнинг хавфсизлик чораларини кўришда шахсий масъулиятини оширишга, уларнинг ҳуқуқий маданиятини юксалтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Кўргазмали тарзда ташкил этилган учрашувларда Қўриқлаш хизматининг мақсад ва вазифалари, объект ва хонадонларни қўриқловга олиш тартиблари, ўрнатиладиган техник жиҳозлар ҳақида батафсил маълумотлар берилди. Маҳаллада хавфсиз муҳитни яратиш, жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш, аҳоли хотиржамлигини таъминлашда соҳа имкониятларидан самарали фойдаланиш тавсия этилди.
Қўриққа топшириш истагини билдирган фуқароларга мурожаат этишлари учун тарқатма материаллар тарқатилди. Айтиш керакки, бугунги кунда хизмат ходимлари томонидан ҳудудларда видеокузатув камералари, объект ва хонадонлар учун сигнализация тизимлари ҳамда “ташвиш тугмаси” каби хавфсизлик воситаларини жорий этиш орқали жиноятларнинг олдини олишда самарадорликка эришилмоқда.

Безопасная среда в махаллях — приоритетная задача
Сегодня в нашей стране обеспечение общественной безопасности, гарантирование мира и неприкосновенности собственности граждан является одним из приоритетных направлений государственной политики. В этой связи особое значение имеет масштабная работа, проводимая Министерством внутренних дел и Департаментом охраны.
Для более глубокого ознакомления населения с деятельностью Службы охраны, её возможностями и преимуществами на местах организуются пропагандистские мероприятия. В частности, на недавно проведённых в Сурхандарьинской и Бухарской областях мероприятиях особое внимание уделялось повышению личной ответственности граждан при принятии мер безопасности и повышению их правовой культуры.
На организованных встречах наглядно была представлена подробная информация о целях и задачах Службы охраны, порядке взятия под охрану объектов и жилых помещений, а также устанавливаемом техническом оборудовании. Рекомендовано эффективно использовать возможности этой сферы для создания безопасной среды в махаллях, раннего предупреждения преступности и правонарушений, обеспечения спокойствия населения.
Гражданам, изъявившим желание воспользоваться услугами охраны, были розданы информационные материалы для обращения. Следует отметить, что сегодня сотрудники служб добиваются значительных результатов в предотвращении преступлений благодаря внедрению систем видеонаблюдения, сигнализации для объектов и жилых домов, а также использованию таких средств безопасности, как «тревожная кнопка».
Эти меры направлены на создание комфортной и защищённой среды для жителей махаллей, что является важной составляющей государственной политики в области обеспечения безопасности.