АЁЛ ҲАРБИЙ ХИЗМАТЧИ ВА ХОДИМАЛАРНИНГ ЖАМИЯТДАГИ РОЛИНИ КУЧАЙТИРИШ МАҚСАДИДА УЧРАШУВ ТАШКИЛ ЭТИЛДИ
Самарқанд вилоятида Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси хотин-қизлар жамоатчилик кенгаши аъзолари томонидан вилоятдаги аёл ҳарбий хизматчи ва ходималар учун “Тинчлик ва хавфсизликни таъминлашда хотин-қизларнинг ўрни” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Миллий гвардия Самарқанд вилояти бўйича бошқармаси ҳамда “Қўриқлаш” хизмати сафларида хизмат қилаётган хотин-қизлар иштирок этган учрашувда бугунги кунда ходималарнинг самарали фаолият олиб боришлари учун уларга яратиб берилаётган имкониятлар хусусида сўз юритилди.
Шу ўринда тинчлик посбонларни қийнаб келаётган муаммолар ўрганилиб, уларни бартараф этиш борасида масъулларга кўрсатмалар берилди.
Суҳбат жараёнида шахсий таркиб орасида аёлларнинг тутган ролини янада кучайтириш, ходималарнинг хизмат интизомини мустаҳкамлаш, уларнинг оилавий аҳволини ўрганиш ҳамда оилавий низоларнинг олдини олиш каби муҳим жиҳатлар ҳам муҳокамалар мавзусига айланди.
Куннинг иккинчи қисмида эса аёл ҳарбий хизматчи ва ходималарнинг саломатлигини мустаҳкамлаш, улар орасида соғлом турмуш тарзини тарғиб этиш мақсадида вилоят тиббиёт бирлашмаси шифокорлари томонидан тиббий кўриклар ташкил этилиб, чуқурлаштирилган тартибда текширувдан ўтказилди. Мақсад эса – юзага келиши мумкин бўлган турли касалликларни эрта аниқлаш, ўзларни ўз вақтида бартараф этишдан иборатдир.
Кун якунида эса масъуллар ва ходималар иштирокида Самарқанднинг тарихий обидаларига кичик саёҳат ҳам ташкил этиб яна бир бор қадимий ва бетакрор тарихимиз билан яқиндан танишлари учун замин яратилди.

A MEETING WAS ORGANIZED TO ENHANCE THE ROLE OF FEMALE SERVICEMEN AND EMPLOYEES IN SOCIETY
The Women's Public Council of the National Guard of the Republic of Uzbekistan organized a round table in Samarkand region on the topic "The role of women in ensuring peace and security" with the participation of female servicemen and employees.
At the meeting with the participation of women serving in the ranks of the National Guard Department for Samarkand region and the "Protection" service, the opportunities and conditions created for employees were discussed.
In addition, the problems of the personnel were studied, the responsible persons were given instructions on how to eliminate them.
During the conversation, such important aspects as strengthening the role of women, strengthening official discipline, studying their marital status and preventing family conflicts were also noted.
In the afternoon, in order to strengthen the health of female servicemen and employees, to promote a healthy lifestyle among them, medical examinations were organized by doctors of the regional medical association. The goal is early detection of various diseases and their timely elimination.
At the end of the day, an excursion to the historical monuments of Samarkand city was organized with the participation of officials, thanks to which the employees consolidated their knowledge about the ancient and unique history of our region.