ЖИНОЯТЧИЛИКНИ ОЛДИНИ ОЛИШ БОРАСИДАГИ ЯНА БИР ҚАДАМ
Жиззах вилояти "Қўриқлаш" бошқармаси масъуллари ҳамда “Qo'riqlash servis" ДУК ходимлари билан биргаликда хонадон ва объектларнинг хавфсизлигини таъминлаш ҳамда ўғирлик ва мол-мулкларга қасддан зарар етказиш ҳолатларининг олдини олиш мақсадида савдо марказлари, кўнгилочар масканлар ҳамда аҳоли кўп йиғиладиган жойларда хизмат афзалликлари бўйича тарғибот ташкил этилди.
Объект ва хонадонларни қўриқловга топшириш истагида бўлган фуқароларнинг аризалари олиниб, хонадон ва объектларга қўриқлаш сигнализация воситалари ўрнатилмоқда. Бундан ташқари жамоат тартибини сақлаш мақсадида аҳоли кўп тўпланадиган жойларга кузатув камералари ўрнатилиб, уларнинг техник созлиги назорат қилиб борилмоқда.
Шунингдек, Зомин тумани марказида жойлашган савдо мажмуаларининг бирида ўтказилган тарғибот ишлари олиб давомида жиноят ва ҳуқуқбузарликларни олдини олиш, жиноятларни “Маҳаллабай” жиловлаш борасидаги тадбирлар самарадорлигини ошириш мақсадида навбатдаги “Хавфсиз маҳалла” тезкор-профилактик тадбирлари бўлиб ўтди.
Тадбирдан кўзланган мақсад – “Маҳаллабай”, “Хонадонбай” ўрганиш орқали жиноятларнинг келиб чиқиш сабаб ва шароитларини таҳлил қилиш, маҳалла бешлигининг узвий ҳамкорликни йўлга қўйиш орқали ҳудудларда жиноятларни олдини олиб, аҳоли фаровонлигини таъминлаш эканлиги эътироф этилди.

ANOTHER STEP TOWARDS THE SUPPRESSION OF CRIME
In order to ensure the safety of houses and facilities, to prevent theft and intentional damage to property, employees of the Department of "Protection" of Jizzakh region, together with officials of the State Unitary Enterprise "Qo'riqlash Servis", organized information and explanatory work in shopping and entertainment centers, places of mass gathering of people.
During the work, applications of citizens wishing to transfer objects and houses under protection were considered, security alarm systems were installed. In addition, in order to maintain public order, surveillance cameras have been installed in crowded places, and their technical condition is regularly monitored.
In addition, in order to increase the effectiveness of measures aimed at the prevention of crimes and offenses, another operational and preventive event "Safe Mahalla" was organized in one of the shopping complexes located in the center of Zaamin district.
It was noted that the purpose of the event is to analyze the causes and conditions of crime, to curb crime in the regions and to ensure the welfare of the population.