БОШ ҚОМУСИМИЗГА КИРИТИЛГАН ЎЗГАРИШЛАР АВВАЛО ИНСОН МАНФААТЛАРИНИ ТАЪМИНЛАШ УЧУН
Куни кеча Сурхондарё вилояти "Қўриқлаш" бошқармасида ходимлар иштирокида “Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси куни” доирасида янгиланган Конституция мазмун-моҳиятига бағишланган давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирда Термиз давлат университетининг тарих фанлари бўйича фалсафа доктори А.Боқиев иштирок этиб, дунё мамлакатларининг конституция тарихи ҳақида маълумотлар бериб ўтди. Миллий конституциямизга киритилган ўзгартириш ва қўшимчаларнинг мазмун-моҳияти, аҳамияти ҳақида тўхталиб ўтди.
Қонун устуворлиги, саёҳат, уй-жойга эга бўлиш, инсонлар ҳаётини яхшилашга қаратилган моддалар Ўзбекистонда аҳоли турмуш даражасини сезиларли даражада оширишга хизмат қилиши таъкидланди. "Инсон қадри учун" тамойили асосида халқ фаровонлигини янада ошириш ҳамда давлат ва фуқаролик жамиятининг жадал ривожланиши учун мустаҳкам ҳуқуқий асос яратилганлиги эътироф этилди. Учрашувда қатнашчилар ўзларини қизиқтирган саволларига мутахассисдан батафсил жавоб ва тушунчалар олдилар.

AMENDMENTS TO THE BASIC LAW – PRIMARILY TO ENSURE HUMAN VALUES
The other day, as part of the Day of Crime Prevention in the Directorate of "Protection" of Surkhandarya region, with the participation of employees, a round table was held to explain the essence and content of the updated Constitution.
The event was attended by A.Bokiev, PhD in Historical Sciences of Termez State University, and told about the history of the constitutions of the countries of the world, revealed the essence and meaning of amendments and additions to the constitution.
It was emphasized that the rule of law, housing provision and other norms aimed at improving people's lives will serve to significantly improve the standard of living of the population of Uzbekistan. It was also noted the creation of a solid legal framework for further improving the well-being of people and the rapid development of the state and civil society based on the principle of "In the name of human dignity". At the end of the meeting, the participants received detailed answers and comments from a specialist on their questions.