БОШ ҚОМУСИМИЗГА КИРИТИЛГАН ЎЗГАРИШЛАР АВВАЛО ИНСОН МАНФААТЛАРИНИ ТАЪМИНЛАШ УЧУН
Куни кеча Сурхондарё вилояти "Қўриқлаш" бошқармасида ходимлар иштирокида “Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси куни” доирасида янгиланган Конституция мазмун-моҳиятига бағишланган давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирда Термиз давлат университетининг тарих фанлари бўйича фалсафа доктори А.Боқиев иштирок этиб, дунё мамлакатларининг конституция тарихи ҳақида маълумотлар бериб ўтди. Миллий конституциямизга киритилган ўзгартириш ва қўшимчаларнинг мазмун-моҳияти, аҳамияти ҳақида тўхталиб ўтди.
Қонун устуворлиги, саёҳат, уй-жойга эга бўлиш, инсонлар ҳаётини яхшилашга қаратилган моддалар Ўзбекистонда аҳоли турмуш даражасини сезиларли даражада оширишга хизмат қилиши таъкидланди. "Инсон қадри учун" тамойили асосида халқ фаровонлигини янада ошириш ҳамда давлат ва фуқаролик жамиятининг жадал ривожланиши учун мустаҳкам ҳуқуқий асос яратилганлиги эътироф этилди. Учрашувда қатнашчилар ўзларини қизиқтирган саволларига мутахассисдан батафсил жавоб ва тушунчалар олдилар.

ИЗМЕНЕНИЯ В ОСНОВНОЙ ЗАКОН – ПРЕЖДЕ ВСЕГО ДЛЯ ОБЕСПЕЧЕНИЯ ЧЕЛОВЕЧЕСКИХ ЦЕННОСТЕЙ
На днях в рамках Дня профилактики правонарушений в Управлении «Охраны» Сурхандарьинской области с участием сотрудников состоялся круглый стол по разъяснению сути и содержания обновленной Конституции.
В мероприятии принял участие А.Бокиев, доктор философии по историческим наукам Термезского государственного университета, и рассказал об истории конституций стран мира, раскрыл суть и значения изменений и дополнений в конституцию.
Подчеркнуто, что верховенство закона, обеспечение жильем и другие нормы, направленные на улучшение жизни людей, послужат значительному повышению уровня жизни населения Узбекистана. Также отмечено создание прочной правовой базы для дальнейшего повышения благосостояния людей и стремительного развития государства и гражданского общества на основе принципа «Во имя достоинства человека». В завершении встречи участники получили подробные ответы и комментарии от специалиста на интересующие их вопросы.