"Diniy oqimlar va aqidalarning maqsad-muddaolari, ularning soxta daʼvolari" mavzusida seminar boʻlib oʻtdi
Kuni kecha Toshkent mintaqaviy oʻquv markazida shaxsiy tarkib hamda tinglovchilar ishtirokida "Diniy oqimlar va aqidalarning maqsad-muddaolari, ularning soxta daʼvolari" mavzusida seminar boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Din ishlari qoʻmitasi masʼul xodimi ishtirok etib, bugungi kunda bizning yurtimiz tinch, xalqimiz osoyishta hayot kechirayotganini qayd etdi.
Bu borada tinchlik davrining qadriga yetish alohida ahamiyat kasb etishini, har birimiz bugungi osoyishta kunlarning qadriga yetib, shukronalik tuygʻusi bilan yashashimiz kerakligi, xizmat vazifalarini yanada masʼuliyat va shaxsiy javobgarlik bilan bajarish, har qanday kutilmagan tahdid va xavf-xatarlarga tayyor turish lozimligini taʼkidladi.
Shuningdek, bugungi kunda dunyoda turli diniy oqimlar va aqidalarning maqsadlari haqida yetarli bilimga ega boʻlish, ularning soxta daʼvolarini ajrata olish muhim ahamiyat kasb etishi taʼkidlandi.
Bunday tadbirlar jamiyatimizning birligi va barqarorligini mustahkamlashda muhim rol oʻynab, toʻgʻri dunyoqarashni shakllantirishga yordam beradi va diniy masalalarga nisbatan tanqidiy fikrlashni rivojlantirishga koʻmaklashadi.

Состоялся семинар на тему «Цели и задачи религиозных течений и доктрин, их ложные утверждения»
На днях в Ташкентском региональном учебном центре прошёл семинар на тему «Цели и задачи религиозных течений и доктрин, их ложные утверждения», в котором приняли участие личный состав и слушатели.
Мероприятие посетил ответственный сотрудник Комитета по делам религий Республики Узбекистан. Он отметил, что в настоящее время в нашей стране царят мир и спокойствие, а народ живёт стабильной и благополучной жизнью.
В связи с этим он подчеркнул особую важность осознания ценности мирного времени. Каждый из нас должен ценить эти мирные дни и жить с чувством глубокой благодарности. Необходимо выполнять свои служебные обязанности с ещё большей ответственностью и личной подотчётностью, быть готовыми к любым неожиданным вызовам и угрозам.
Также было отмечено, что в современном мире важно обладать достаточными знаниями о целях различных религиозных движений и доктрин, уметь распознавать их ложные утверждения. Каждый должен сформировать в своём сознании устойчивый иммунитет к манипуляциям и деструктивным идеям, чтобы эффективно противостоять им и не поддаваться на провокации.
Подобные мероприятия играют важную роль в укреплении единства и стабильности нашего общества, способствуют формированию правильного мировоззрения и помогают выработать критическое мышление в отношении религиозных вопросов.