"JASORAT – MILLAT GʻURURI VA IFTIXORI" SHIORI OSTIDA "UCH AVLOD UCHRASHUVI"
Bugun Toshkent shahar "Qoʻriqlash" boshqarmasida soha faxriylari, shaxsiy tarkib, shuningdek Milliy gvardiya harbiy-musiqa akademik litseyi oʻquvchilari va Jamoat xavfsizligi universiteti kursantlari, Milliy gvardiyaga biriktirilgan maktab oʻquvchilari ishtirokida "Uch avlod uchrashuvi" boʻlib oʻtdi.
Dastavval, tadbir ishtirokchilari yaqinlashib kelayotgan 9 may — Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan, muqaddam "Qoʻriqlash" xizmati tizimlarida faoliyat olib borib, xizmat davrida mardonavor vafot etgan xodimlar sharafiga tashkil etilgan "Xotira burchagi"ga tantanali gul qoʻyishdi. Shundan soʻng, mehmonlar Toshkent shahar "Qoʻriqlash" boshqarmasining Axborot-tahlil va monitoring markazi hamda tezkor harakatlanuvchi guruh faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Tadbirning ikkinchi qismida “Jasorat – millat gʻururi va iftixori” shiori ostida yoshlar bilan uchrashuv tashkil etildi. Dastlab, bir necha yillar "Qoʻriqlash" xizmatida faoliyat yuritib, 1990-1991 yillarda Respublika "Qoʻriqlash" birlashmasi boshligʻi, shuningdek Favqulodda vaziyatlar vaziri lavozimlarida xizmat qilgan, bugun hurmat va eʼtirofga sazovor isteʼfodagi general-mayor Yoqubov Adxam Xasanovich soʻz olib, mustaqillikning dastlabki yillaridagi xizmatning mashaqqati, "Qoʻriqlash" faoliyatining yoʻnalishlari, moddiy-texnik bazaning holati, xodimlar uchun mavjud boʻlgan shart-sharoitlar haqida atroflicha maʼlumot berdi. Bugun "Qoʻriqlash" saflarida xizmat qilayotgan xodimlarga esa vatanparvarlik va shukronalik tuygʻulari shakllantirish hamda xizmatning mahorat saboqlarini berdi. Milliy gvardiya Faxriylar kengashi aʼzolari esa hayot va mehnat faoliyati davomida toʻplagan boy tajribasi, yoshlik davridagi oʻziga xos qiyinchiliklar, mehnat pallasidagi mashaqqatlar va hozirgi paytda koʻrsatilayotgan hurmat-ehtirom haqida dil soʻzlarini, samimiy fikrlarini bildirishdi.
Shundan soʻng Milliy gvardiya qoʻmondoni oʻrinbosari polkovnik M.J.Gʻaniyev soʻzga chiqib, bugungi kunda tizimda amalga oshirilayotgan islohotlar, shaxsiy tarkib xavfsiz va samarali xizmat olib borishi uchun yaratilayotgan sharoitlar, shuningdek, xodimlarni ijtimoiy qoʻllab quvvatlash, jismoniy va yuridik shaxslarning mol-mulklarini ishonchli qoʻriqlovini taʼminlash yoʻlida amalga oshirilayotgan islohotlar, joriy etilgan zamonaviy texnologiyalar xususida soʻz yuritdi.
Uchrashuv davomida "Qoʻriqlash" bosh boshqarmasi faoliyatiga bagʻishlangan videorolik hamda Qoʻriqlash bosh boshqarmasi ansambl jamoasi tomonidan ijro etilgan Vatan, doʻstlik, yoshlikni madh etuvchi kuy-qoʻshiqlar tadbir ishtirokchilariga koʻtarinki zavq bagʻishladi.

«ВСТРЕЧА ТРЕХ ПОКОЛЕНИЙ» ПОД ЛОЗУНГОМ «МУЖЕСТВО – ГОРДОСТЬ И ДОСТОИНСТВО НАЦИИ»
Сегодня в Управлении «Охраны» города Ташкента состоялась «Встреча трех поколений» с участием ветеранов системы, личного состава, учащихся Военно-музыкального академического лицея Национальной гвардии, курсантов Университета общественной безопасности, а также учащихся школ, закрепленных за Национальной гвардией.
Встреча началась с торжественного возложения цветов в честь сотрудников, посвятивших долгие годы службе «Охрана» и мужественно погибших при исполнении служебных обязанностей. После чего гости ознакомились с деятельностью Центра информационной аналитики и мониторинга, а также группы быстрого реагирования Управления «Охраны» города Ташкента.
Во второй части мероприятия состоялась встреча с молодежью под лозунгом «Мужество – гордость и достоинство нации». Генерал-майор в отставке Якубов Адхам Хасанович, возглавлявший Республиканское объединение «Охрана» в 1990-1991 годах, рассказал о тяготах службы в первые годы независимости, задачах и системах деятельности «Охрана», а также о состоянии материально-технической базы и условиях для сотрудников. Кроме того, провел уроки мастерства с целью укрепления чувств патриотизма и сопричастности судьбе родины в сердцах сотрудников, проходящих сегодня службу в рядах службы «Охрана». Наряду с этим члены Совета ветеранов Национальной гвардии поделились с участниками встречи богатым и бесценным опытом, накопленным ими за годы службы, а также предоставили подробную информацию о трудностях и тяготах того периода. Помимо этого выступившие с речью воспользовались случаем и поблагодарили за оказываемое им сегодня уважение.
В свою очередь, заместитель командующего Национальной гвардией полковник М.Ж.Ганиев также выступил с речью и рассказал об условиях, созданных сегодня для безопасной и эффективной службы личного состава, о реформах по социальной поддержке сотрудников, обеспечению надежной охраны домов и неприкосновенности имущества физических и юридических лиц, а также о внедренных в систему современных технологиях.
В завершении встречи презентован видеоролик, посвященный деятельности службы «Охрана». Особую атмосферу и настроение мероприятию придали танцы и восхваляющие родину песни в исполнении Ансамбля Главного управления «Охраны».