"Men Vatanga tayanchman" shiori ostida harbiy-vatanparvarlik festivallari hamda sport musobaqalari oʻtkazilmoqda
Namangan shahar Davlatobod tumani Yangi Oʻzbekiston bogʻida oʻquvchi hamda uyushmagan yoshlar uchun "Men Vatanga tayanchman" shiori ostida harbiy-vatanparvarlik festivali oʻtkazildi. Mazkur tadbir yoshlarning Vatanga boʻlgan sadoqatini oshirish, vatanparvarlik ruhini yuksaltirish va harakatchanligiga hissa qoʻshish maqsadida tashkil etildi.
Festival davomida harbiy orkestr jamoasining Vatanni madh etuvchi kuy-qoʻshiqlari, faxriy qorovul hamda Milliy gvardiya xodimlarning koʻrgazmali chiqishlari yoshlar qalbiga olam-olam quvonch baxsh etdi. Shuningdek, qurol-aslaha va maxsus vositalar haqida yoshlarga maʼlumotlar berildi.
Bu kabi tadbirlar respublikamizning eng chekka hududlarida ham tashkil etilmoqda. Xususan, Andijon viloyati Xoʻjaobod tumanining 31-sonli maktabida Milliy gvardiya "Qoʻriqlash" boshqarmasi hamda boshqa hamkor tashkilotlar faolligida sport musobaqalari tashkil etildi.
Tadbir doirasida shaxmat, shashka, stol tennisi, arqon tortish va kamondan otish kabi sport turlari boʻyicha bellashuvlar olib borildi. Oʻquvchilar oʻrtasida katta qiziqish uygʻotgan ushbu musobaqalarda ishtirokchilar nafaqat jismoniy mahoratini, balki mantiqiy tafakkuri va jamoaviy birdamligini ham sinovdan oʻtkazish imkoniyatiga ega boʻlishdi.

Военно-патриотические фестивали и спортивные соревнования под лозунгом «Я – опора своей Родины»
В парке «Новый Узбекистан», что в Давлатабадском районе города Намангана прошел военно-патриотический фестиваль для школьников и неорганизованной молодежи под лозунгом «Я – опора своей Родины». Основная цель мероприятия – укрепление в сердцах молодежи чувств любви и преданности Родине, а также проведение с пользой свободного времени.
На фестивале вниманию ребят представили показательные выступления сотрудников Национальной гвардии и выставку военной техники. Особую атмосферу мероприятию придали мелодии в исполнении военного оркестра. В рамках фестиваля участники также смогли проверить свои навыки в стрельбе из лука.
Подобные мероприятия проводятся и в отдаленных районах нашей республики. В частности, в школе № 31 Ходжаабадского района Андижанской области сотрудники областного Управления «Охрана» Национальной гвардии и совместно с другими партнерскими организациями провели спортивные соревнования среди учащихся.
В рамках мероприятия мальчишки и девчонки состязались в шахматах, шашках, настольном теннисе, перетягивании каната и стрельбе из лука. В ходе зрелищных соревнований ребята продемонстрировали не только уровень физической подготовки, но и сплоченность и командный дух.