Qoraqalpogʻiston Respublikasi Qoʻriqlash boshqarmasi xodimlarining xizmatdan tashqari vaqtlarini mazmunli tashkil etish, ularning madaniy hordiq olishiga koʻmaklashish maqsadida koʻplab madaniy tadbirlari oʻtkazilib kelinmoqda.
Nukus shaharlararo Qoʻriqlash boʻlimi xodimlari uchun Berdaq nomidagi Qoraqalpoq adabiyoti tarixi davlat muzeyiga sayohat tashkil etildi. Mazkur tadbirda soha vakillariga muzey xodimlari tomonidan buyuk bobomiz, shoir Berdaq Gargʻabay oʻgʻlining hayoti va ijodiga baǵishlangan kartina va eksponatlar bilan tanishtirib, koʻplab maʼlumotlar berib oʻtdi.
Ushbu sayohat nafaqat xodimlarning dunyoqarashini kengaytirish, balki milliy merosdan faxrlanish tuygʻusini mustahkamlashga, norasmiy muhitda jamoani jipslashtirishga yordam berdi. Bunday tadbirlar xodimlarda jonajon oʻlka tarixi va madaniyatiga hurmat bilan munosabatda boʻlishni shakllantirishga yordam beradi, bu esa jamiyat xavfsizligini taʼminlash bilan bogʻliq kasbiy faoliyatda ayniqsa qimmatlidir.

В целях содержательной организации внеслужебного времени и содействия культурному отдыху сотрудников Управления охраны Республики Каракалпакстан регулярно проводятся различные культурные мероприятия.
Так, для сотрудников Нукусского межгородского отдела охраны была организована экскурсия в Государственный музей истории каракалпакской литературы имени Бердаха. В ходе мероприятия сотрудники музея познакомили гостей с экспозицией: представили картины и экспонаты, посвящённые жизни и творчеству великого каракалпакского поэта Бердаха Гаргабай‑оглы. Участники экскурсии получили развёрнутую информацию о литературном наследии выдающегося деятеля культуры.
Экскурсия стала важным событием в культурно‑просветительской работе с персоналом. Она не только расширила кругозор сотрудников, но и способствовала укреплению чувства гордости за национальное наследие, сплочению коллектива в неформальной обстановке. Подобные мероприятия помогают формировать у работников уважительное отношение к истории и культуре родного края, что особенно ценно в профессиональной деятельности, связанной с обеспечением безопасности общества.