Qoraqalpogʻiston Respublikasi Qoʻriqlash boshqarmasi xodimlarining xizmatdan tashqari vaqtlarini mazmunli tashkil etish, ularning madaniy hordiq olishiga koʻmaklashish maqsadida koʻplab madaniy tadbirlari oʻtkazilib kelinmoqda.
Nukus shaharlararo Qoʻriqlash boʻlimi xodimlari uchun Berdaq nomidagi Qoraqalpoq adabiyoti tarixi davlat muzeyiga sayohat tashkil etildi. Mazkur tadbirda soha vakillariga muzey xodimlari tomonidan buyuk bobomiz, shoir Berdaq Gargʻabay oʻgʻlining hayoti va ijodiga baǵishlangan kartina va eksponatlar bilan tanishtirib, koʻplab maʼlumotlar berib oʻtdi.
Ushbu sayohat nafaqat xodimlarning dunyoqarashini kengaytirish, balki milliy merosdan faxrlanish tuygʻusini mustahkamlashga, norasmiy muhitda jamoani jipslashtirishga yordam berdi. Bunday tadbirlar xodimlarda jonajon oʻlka tarixi va madaniyatiga hurmat bilan munosabatda boʻlishni shakllantirishga yordam beradi, bu esa jamiyat xavfsizligini taʼminlash bilan bogʻliq kasbiy faoliyatda ayniqsa qimmatlidir.

In order to meaningfully organize off-duty time and promote cultural recreation for employees of the Directorate of Protection of the Republic of Karakalpakstan, various cultural events are regularly held.
For example, an excursion to the Berdakh State Museum of the History of Karakalpak Literature was organized for the staff of the Nukus Inter-City Department of Protection. During the event, the museum staff introduced the guests to the exposition: they presented paintings and exhibits dedicated to the life and work of the great Karakalpak poet Berdakh Gargabay‑oglu. The participants of the tour received detailed information about the literary heritage of the outstanding cultural figure.
The tour became an important event in cultural and educational work with the staff. She not only broadened the horizons of the staff, but also helped to strengthen the sense of pride in the national heritage, team building in an informal setting. Such events help employees to develop a respectful attitude towards the history and culture of their native land, which is especially valuable in professional activities related to ensuring the safety of society.