Oʻquvchi yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalashga qaratilgan chora-tadbirlar doirasida Surxondaryo viloyatidagi umumtaʼlim maktablarida “Yosh gvardiyachilar” ixtisoslashtirilgan sinflar faoliyati yoʻlga qoʻyilmoqda. Kuni kecha Jarqoʻrgʻon tumanidagi 2 ta maktabda Milliy gvardiya sinflari ochilgan boʻlsa, bugun Termiz tumanidagi 3 sonli hamda 1 sonli umumtaʼlim maktablarida "Yosh gvardiyachilar" ixtisoslashtirilgan sinflari tashkil etildi. Ushbu sinflarning tantanali ochilish marosimida Milliy gvardiya va "Qoʻriqlash" boshqarmasi rahbariyati, Maktabgacha va maktab taʼlimi boshqarmasi masʼullari, mahalla faollari, nuroniylar, keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdilar. Tadbir doirasida oʻquvchilarda harbiylarga havas, Vatanga sadoqat, milliy anʼana va qadriyatlarga hurmat va faxr tuygʻularini oshirish maqsadida, Milliy gvardiya xodimlari tomonidan turli koʻrgazmali chiqishlar, oʻquvchilarning sahna koʻrinishlari namoyish etilib, sheʼr va raqslar ijro etildi. Marosimda ishtirok etgan mehmonlar, taʼlim muassasasida oʻquvchilar uchun yaratilgan kasb-hunar, fan va sport toʻgaraklari faoliyati, "Yosh gvardiyachilar" sinfi bilan yaqindan tanishib, oʻgʻil-qizlar bilan suhbat qilindi.
Aytish kerakki, Maktabgacha va maktab taʼlimi hamda Milliy gvardiya viloyat boʻyicha boshqarmalari hamkorligida bosqichma-bosqich tashkil etilayotgan bu kabi sinflar yoshlarning harbiy hayotga oid bilim va koʻnikmalarini mustahkamlab borishlariga, vatanparvar boʻlib voyaga yetishlariga xizmat qiladi.

В Сурхандарьинской области растет количество специализированных классов «Ёш гвардиячилар»
В рамках мер, направленных на воспитание учащихся в военно-патриотическом духе, в общеобразовательных школах Сурхандарьинской области определена деятельность специализированных классов «Ёш гвардиячилар». Так, на днях 2 школах Джаркурганского района, а сегодня – в общеобразовательных школах № 3 и № 1 Термезского района созданы специализированные классы «Ёш гвардиячилар».
На церемонии открытия присутствовали руководство Национальной гвардии и Управления «Охраны», представители Управления дошкольного и школьного образования, активисты махаллей, старейшины, а также широкая общественность. В рамках мероприятия в целях повышения у учащихся интереса к армии, воспитания молодежи в духе любви и верности Родине, уважения к национальным традициям и ценностям сотрудники Национальной гвардии провели различные показательные выступления. В свою очередь, ребята также порадовали гостей стихами и танцами. Затем участники мероприятий ознакомились с деятельностью профессиональных, научных и спортивных кружков, созданных для учащихся образовательных учреждений.
Следует отметить, что данные классы служат укреплению знаний и навыков молодежи, связанных с профессией военного, а также воспитанию настоящих патриотов.