Oʻquvchi yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalashga qaratilgan chora-tadbirlar doirasida Surxondaryo viloyatidagi umumtaʼlim maktablarida “Yosh gvardiyachilar” ixtisoslashtirilgan sinflar faoliyati yoʻlga qoʻyilmoqda. Kuni kecha Jarqoʻrgʻon tumanidagi 2 ta maktabda Milliy gvardiya sinflari ochilgan boʻlsa, bugun Termiz tumanidagi 3 sonli hamda 1 sonli umumtaʼlim maktablarida "Yosh gvardiyachilar" ixtisoslashtirilgan sinflari tashkil etildi. Ushbu sinflarning tantanali ochilish marosimida Milliy gvardiya va "Qoʻriqlash" boshqarmasi rahbariyati, Maktabgacha va maktab taʼlimi boshqarmasi masʼullari, mahalla faollari, nuroniylar, keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdilar. Tadbir doirasida oʻquvchilarda harbiylarga havas, Vatanga sadoqat, milliy anʼana va qadriyatlarga hurmat va faxr tuygʻularini oshirish maqsadida, Milliy gvardiya xodimlari tomonidan turli koʻrgazmali chiqishlar, oʻquvchilarning sahna koʻrinishlari namoyish etilib, sheʼr va raqslar ijro etildi. Marosimda ishtirok etgan mehmonlar, taʼlim muassasasida oʻquvchilar uchun yaratilgan kasb-hunar, fan va sport toʻgaraklari faoliyati, "Yosh gvardiyachilar" sinfi bilan yaqindan tanishib, oʻgʻil-qizlar bilan suhbat qilindi.
Aytish kerakki, Maktabgacha va maktab taʼlimi hamda Milliy gvardiya viloyat boʻyicha boshqarmalari hamkorligida bosqichma-bosqich tashkil etilayotgan bu kabi sinflar yoshlarning harbiy hayotga oid bilim va koʻnikmalarini mustahkamlab borishlariga, vatanparvar boʻlib voyaga yetishlariga xizmat qiladi.

The number of specialized classes "Yosh gvardiyachilar" is growing in Surkhandarya region
As part of measures aimed at educating pupils in the military-patriotic spirit, the activities of specialized classes "Yosh gvardiyachilar" have been identified in secondary schools in Surkhandarya region. So, the other day, in 2 schools of the Dzharkurgan district, and today – in secondary schools № 3 and № 1 of the Termez district, specialized classes "Yosh gvardiyachilar" were created.
The opening ceremony was attended by the leadership of the National Guard and the Directorate of "Protection", representatives of the Department of Preschool and School Education, mahalla activists, elders, as well as the general public. As part of the event, in order to increase pupilsʼ interest in the army, educate young people in the spirit of love and loyalty to the Motherland, respect for national traditions and values, National Guard officers held various demonstrations. In turn, the guys also pleased the guests with poems and dances. Then the participants of the events got acquainted with the activities of professional, scientific and sports clubs created for students of educational institutions.
It should be noted that these classes serve to strengthen the knowledge and skills of young people related to the military profession, as well as to educate real patriots.