Hududlarda noqonuniy ravishda baliq ovlayotgan fuqarolar Qoʻriqlash xodimlari tomonidan qoʻlga olindi.
Joriy yilning 14 aprel kuni Jizzax viloyati Aydar-Arnasoy koʻli hududida xizmat qilayotgan Qoʻriqlash-patrullik xizmati xodimlari nazorat tadbirlari davomida nomaʼlum fuqarolar tomonidan noqonuniy baliq ovlanayotganligi aniqlanib qoʻlga olinadi.
Surishtiruv davomida ushbu shaxslar, Arnasoy tumani, Tinchlik MFY da istiqomat qiluvchi M.A. hamda Mirzachoʻl tumani Gulzor QFY da istiqomat qiluvchi T.L. ekanligi, ularning yonida umumiy 25 kilogrammlik baliq mahsulotlari hamda ovlash uchun maxsus toʻr va qarmoq mavjudligi aniqlanadi.
Holat yuzasidan xodimlar tomonidan MJtK ning 90 moddasi 2 qismi bilan hujjatlar rasmiylashtirilib, koʻrib chiqish uchun Zafarobod tumani Jinoyat ishlari boʻyicha sudga joʻnatildi.
Shuningdek, Respublikaning boshqa hududlarida ham yuqoridagiga oʻxshash noqonuniy baliq ovlashlar oldi olinmoqda.
Jumladan, Navoiy viloyati “Toʻda koʻl” suv havzasida fuqaro I.Z., Xorazm viloyati Tuproqqalʼa tumani Amudaryo qirgʻogʻida fuqaro J.X., Namangan viloyati Radivon MFYda joylashgan “Eski yer suv ombori”da fuqaro A.T., Fargʻona viloyati Yozyovon tumanida joylashgan “Markaziy Fargʻona suv ombori” da fuqaro U.U. lar noqonuniy ravishda baliq ovlayotgan vaqtda Qoʻriqlash xodimlari tomonidan ashyoviy dalillar bilan ushlanib, MJtK ning 90 moddasi bilan maʼmuriy bayonnomalar rasmiylashtirildi hamda 3 400 000 soʻm miqdorda jarima qoʻllanildi.

В регионах сотрудники службы «Охрана» задержали граждан, незаконно осуществлявших лов рыбы.
14 апреля текущего года в ходе надзорных мероприятий сотрудники Охранно-патрульной службы задержали неизвестных, незаконно ловивших рыбу на территории, прилегающей к озеру Айдар-Арнасой, что в Джизакской области.
В ходе дознания установлена личность неизвестных: ими оказались М.А., проживающий в махалле Тинчлик Арнасайского района, и Т.Л, житель махалли Гульзор Мирзачульского района. Кроме того, у задержанных обнаружены рыболовные сети и удочки, а также в общей сложности 25 килограммов рыбной продукции.
Сотрудники оформили соответствующие документы в соответствии с частью 2 статьи 90 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности и передали их в Зафарабадский районный уголовный суд для дальнейшего расследования.
Подобный незаконный лов рыбы пресекается и в других регионах республики.
В частности, сотрудники «Охраны» задержали за незаконный лов рыбы гражданина И.З. на Тудакульском водохранилище (Навоийская область), гражданина Ж.Х. на берегу реки Амударья (Тупраккалинский район Хорезмской области), гражданина А.Т. на водохранилище «Эски ер» (махалля Радивон, Наманганская область), а также гражданина У.У. в Центральном ферганском водохранилище (Язъяванский район Ферганской области). В отношении задержанных составлен административный протокол в соответствии со статьей 90 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, а также наложен штраф в размере 3 400 000 сумов.