HUDUDLARDA PROFILAKTIK TADBIRLAR OʻTKAZILMOQDA
Joylarda jinoyat va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish, mahallalarni obod va xavfsiz hududga aylantirish, fuqarolar osoyishtaligi va xotirjamligini taʼminlash, farovon turmush tarzini shakllantirish maqsadida Milliy gvardiya hamda boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari hamkorligida profilaktik tadbirlar oʻtkazilmoqda
Jumladan, kuni kecha oʻtkazilgan navbatdagi targʻibot tadbirlari davomida mutasaddi tashkilot organlari vakillari tomonidan xar bir koʻp qavatli xonadonlar, savdo doʻkonlari, ijtimoiy xizmat koʻrsatuvchi obyektlar oldiga birma bir tashvish tugmachasini oʻrnatilishi boʻyicha, shuningdek, uy va xonadon, obyektlarda oʻrnatiladigan zamonaviy qoʻriqlov signalizatsiya vositalarining afzalliklari, tadbirkorlarga va fuqarolarga qulaylik tomonlari toʻgʻrisida atroflicha maʼlumotlar berib oʻtildi.
Bundan tashqari, mutasaddilar tomonidan mahallalarni jinoyatdan holi hududlarga aylantirish, har bir koʻcha, koʻp qavatli uylar, xizmat koʻrsatish va savdo shahobchalarini zamonaviy kuzatuv kameralari, qoʻriqlash uskunalari bilan jihozlash zarurligi qayd etildi. Mazkur yoʻnalishda "Qoʻriqlash" bosh boshqarmasi va uning hududiy boʻlinmalari imkoniyatlaridan foydalanish muhim ahamiyatga ega ekanligi taʼkidlandi.
Albatta, soha xodimlari tomonidan fuqarolarga "Qoʻriqlash" xizmatining afzalliklari, xizmat koʻrsatish turlari, taʼriflari, yaratilayotgan imkoniyatlar, fuqarolar xonadonlariga qoʻriqlash uskunalari, oylik toʻlovlar haqida maʼlumotlar bilan birgalikda bukletlar xam tarqatildi. Tizimda "koll-sentr" xizmati mavjudligi, fuqarolarimizga 1131 yagona qisqa raqami orqali respublikaning barcha hududlaridan bogʻlanib, murojaat qilish imkoniyatlari borligi, obyekt va xonadonni texnik qoʻriqlash markazlari va punktlariga ulab, qoʻriqlanishini taʼminlash uchun onlayn arizalarni rasmiylashtirish tartibi hamda qbb.uz rasmiy sayti orqali batafsil maʼlumotlar olinishi tartibi haqida aytib oʻtildi.
Shundan soʻng, mol-mulki daxlsizligini oʻylagan, ushbu xizmatga qiziqish bildirgan fuqarolar va tadbirkorlardan belgilangan tartibda qoʻriqlovga olish yuzasidan arizalari olinib, zarur qoʻriqlov jihozlarini oʻrnatish ishlari olib borildi.

В РЕГИОНАХ ПРОВОДЯТСЯ ПРОФИЛАКТИЧЕСКИЕ МЕРОПРИЯТИЯ
Национальная гвардия совместно с другими правоохранительными органами проводит профилактические мероприятия с целью пресечения преступлений и нарушений законности, превращения махаллей в безопасные территории, обеспечения спокойствия граждан, создания комфортного образа жизни.
Так, например, в ходе организованных на днях подобных мероприятий граждане проинформированы о деятельности Главного управления «Охраны» и его региональных подразделений, охранных услугах, преимуществе современных охранных устройств, в частности, тревожных кнопок, а также о порядке их установки в многоэтажных домах, магазинах, на объектах социального обслуживания и тд.
Кроме того, организаторы рассказали о работах, проводимых с целью превращения махаллей в зоны, свободные от преступности, установки на улицах, в домах и квартирах, сервисных и торговых центрах современных камер наблюдения и охранного оборудования.
Стоит отметить, что горожане получили подробные ответы на интересующие их вопросы о ежемесячных выплатах, «колл-центре» службы «Охрана», возможности обращения из всех регионов республики по единому короткому номеру 1131, порядке оформления онлайн-заявлений на официальном сайте www.qbb.uz для обеспечения охраны объекта, дома или квартиры, а также подключении к центрам и пунктам технической охраны.
В завершении мероприятий оформлены заявления граждан и предпринимателей, изъявивших желание воспользоваться охранными услугами, после чего в установленном порядке специалисты установили необходимые охранные оборудования.