HUDUDLARDA PROFILAKTIK TADBIRLAR OʻTKAZILMOQDA
Joylarda jinoyat va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish, mahallalarni obod va xavfsiz hududga aylantirish, fuqarolar osoyishtaligi va xotirjamligini taʼminlash, farovon turmush tarzini shakllantirish maqsadida Milliy gvardiya hamda boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari hamkorligida profilaktik tadbirlar oʻtkazilmoqda
Jumladan, kuni kecha oʻtkazilgan navbatdagi targʻibot tadbirlari davomida mutasaddi tashkilot organlari vakillari tomonidan xar bir koʻp qavatli xonadonlar, savdo doʻkonlari, ijtimoiy xizmat koʻrsatuvchi obyektlar oldiga birma bir tashvish tugmachasini oʻrnatilishi boʻyicha, shuningdek, uy va xonadon, obyektlarda oʻrnatiladigan zamonaviy qoʻriqlov signalizatsiya vositalarining afzalliklari, tadbirkorlarga va fuqarolarga qulaylik tomonlari toʻgʻrisida atroflicha maʼlumotlar berib oʻtildi.
Bundan tashqari, mutasaddilar tomonidan mahallalarni jinoyatdan holi hududlarga aylantirish, har bir koʻcha, koʻp qavatli uylar, xizmat koʻrsatish va savdo shahobchalarini zamonaviy kuzatuv kameralari, qoʻriqlash uskunalari bilan jihozlash zarurligi qayd etildi. Mazkur yoʻnalishda "Qoʻriqlash" bosh boshqarmasi va uning hududiy boʻlinmalari imkoniyatlaridan foydalanish muhim ahamiyatga ega ekanligi taʼkidlandi.
Albatta, soha xodimlari tomonidan fuqarolarga "Qoʻriqlash" xizmatining afzalliklari, xizmat koʻrsatish turlari, taʼriflari, yaratilayotgan imkoniyatlar, fuqarolar xonadonlariga qoʻriqlash uskunalari, oylik toʻlovlar haqida maʼlumotlar bilan birgalikda bukletlar xam tarqatildi. Tizimda "koll-sentr" xizmati mavjudligi, fuqarolarimizga 1131 yagona qisqa raqami orqali respublikaning barcha hududlaridan bogʻlanib, murojaat qilish imkoniyatlari borligi, obyekt va xonadonni texnik qoʻriqlash markazlari va punktlariga ulab, qoʻriqlanishini taʼminlash uchun onlayn arizalarni rasmiylashtirish tartibi hamda qbb.uz rasmiy sayti orqali batafsil maʼlumotlar olinishi tartibi haqida aytib oʻtildi.
Shundan soʻng, mol-mulki daxlsizligini oʻylagan, ushbu xizmatga qiziqish bildirgan fuqarolar va tadbirkorlardan belgilangan tartibda qoʻriqlovga olish yuzasidan arizalari olinib, zarur qoʻriqlov jihozlarini oʻrnatish ishlari olib borildi.

PREVENTIVE MEASURES ARE BEING CARRIED OUT IN THE REGIONS
The National Guard, together with other law enforcement agencies, conducts preventive measures to prevent crimes and violations of the rule of law, turn mahallas into safe territories, ensure the tranquility of citizens, and create a comfortable lifestyle.
For example, during such events organized recently, citizens were informed about the activities of the Main Directorate of "Protection" and its regional divisions, protection services, the advantage of modern protection devices, in particular, alarm buttons, as well as the procedure for their installation in multi-storey buildings, shops, social service facilities, etc.
In addition, the organizers spoke about the work carried out to turn mahallas into crime-free zones, installing modern surveillance cameras and security equipment on the streets, in houses and apartments, service and shopping centers.
It is worth noting that the citizens received detailed answers to their questions about monthly payments, the "call center" of the "Protection" service, the possibility of contacting from all regions of the republic by a single short number 1131, the procedure for processing online applications on the official website www.qbb.uz to ensure the protection of an object, house or apartment, as well as connection to centers and points of technical protection.
At the end of the events, applications from citizens and entrepreneurs who expressed a desire to use protection services were issued, after which, in accordance with the established procedure, specialists installed the necessary protection equipment.