Kibermadaniyatni yuksaltirish oyligi doirasida Andijon viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi xodimlari tomonidan fuqarolar oʻrtasida tushuntirish ishlari olib borildi.
Tadbirlar davomida aholiga Telegram va boshqa messenjerlar orqali kelayotgan turli xil (.apk) fayllari hamda nomaʼlum ilova va havolalarni ochmaslik, shubhali manbalarga ishonmaslik lozimligi haqida ogohlantiruvchi bukletlar tarqatildi.
Bu saʼy-harakatlar fuqarolarning kiberxavfsizlik boʻyicha bilimini oshirish, ularni turli kiberhujum va aldov usullaridan himoya qilishga qaratilgan.
Shu bilan birga Namangan viloyatida ham bu kabi keng koʻlamli tadbirlar oʻtkazilmoqda.
Jumladan, Pop tumanida viloyat Qoʻriqlash boshqarmasi shaxsiy tarkibi tomonidan “Qoʻshminor” mahalla fuqarolar yigʻini hududida jinoyatchilikning oldini olish, fuqarolar mulkining xavfsizligini taʼminlash hamda kibermadaniyatni yuksaltirish maqsadida qator amaliy ishlar olib borildi.
Tadbirlar davomida aholi oʻrtasida huquqbuzarliklarning oldini olish, tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlash, aholiga mulkiy xavfsizlikni taʼminlashning zamonaviy usullari, xususan, uy-joylarni qoʻriqlash xizmatiga ulash, kuzatuv kameralaridan samarali foydalanish, ayniqsa, internet orqali sodir etilishi mumkin boʻlgan kiberhujumlar va firibgarlik holatlaridan ogohlantirish boʻyicha targʻibot-tashviqot ishlari amalga oshirilmoqda.
Qoʻriqlash xizmati xodimlari tomonidan fuqarolarga kiberxavfsizlik qoidalari, shaxsiy maʼlumotlarni muhofaza qilish, shubhali havolalar yoki nomaʼlum shaxslardan kelgan maʼlumotlarga ishonmaslik haqida tushuntirishlar berildi.

В рамках Месяца повышения киберкультуры сотрудники Управления охраны Андижанской области проводят разъяснительную работу с населением.
В ходе мероприятий гражданам раздают информационные буклеты. В них содержатся важные рекомендации: не открывать неизвестные приложения, не запускать файлы формата .apk, поступающие через Telegram и другие мессенджеры, а также не доверять сомнительным источникам информации.
Цель этих мероприятий — повысить осведомлённость граждан о принципах кибербезопасности и защитить их от кибератак и мошенничества.
Аналогичные масштабные мероприятия проходят и в Наманганской области. В Папском районе сотрудники областного Управления охраны провели комплекс профилактических мероприятий, направленных на предупреждение преступности, обеспечение безопасности имущества граждан и повышение уровня киберкультуры. Мероприятия состоялись на территории схода граждан махалли «Кушминор».
В рамках программы ведётся всесторонняя разъяснительная работа по профилактике правонарушений, укреплению общественной безопасности, внедрению современных методов защиты имущества. Особое внимание уделяется вопросам подключения жилья к службе охраны, эффективному использованию камер видеонаблюдения, а также предупреждению кибератак и интернет‑мошенничества.
Сотрудники службы охраны подробно разъясняют гражданам основные правила кибербезопасности, рассказывают о способах защиты персональных данных и подчёркивают необходимость критически оценивать ссылки и информацию, полученную от неизвестных отправителей.