"Xavfsiz va sogʻlom yurt" keng qamrovli profilaktik tadbir doirasida targʻibot ishlari olib borilmoqda
Fargʻona viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi rahbariyati hamda "mahalla yettiligi" hamkorligida mahallalarda huquqbuzarlik va jinoyatchilikning barvaqt oldini olishga qaratilgan navbatdagi profilaktik tadbirlar oʻtkazildi.
Targʻibot ishlari davomida Qoʻriqlash xizmatiga ulanish tartiblari, ushbu xizmatning imkoniyatlari va afzalliklari, jumladan, zamonaviy signalizatsiya uskunalari, texnik xizmat koʻrsatish va toʻlov imkoniyatlari haqida ham batafsil tushuntirishlar berildi.
Shuningdek, tadbir doirasida aholi, savdo va xizmat koʻrsatish sohasida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar bilan uchrashuvlar tashkil etilib, huquqiy madaniyatni yuksaltirish, jamoat xavfsizligini taʼminlash, fuqarolarning qonuniy manfaatlarini himoya qilish kabi mavzularda suhbatlar olib borildi.

Large-scale explanatory work continues within the framework of the comprehensive preventive campaign "Safe and Healthy Country"
The leadership of the Directorate of Protection of Ferghana region, together with the Mahalla Seven, organized a series of preventive measures aimed at timely prevention of offenses and crime in the mahallas.
During the campaign, the rules for connecting to the Protection Service, as well as the advantages and capabilities of this service, were explained in detail. Special attention was paid to modern alarm equipment, maintenance facilities and payment terms.
In addition, meetings with local residents, entrepreneurs working in the field of trade and services were held as part of the campaign. During these meetings, issues of improving legal culture, ensuring public safety and protecting the legitimate rights and interests of citizens were discussed. Special attention was paid to practical aspects of cooperation with law enforcement agencies and measures to prevent offenses on the ground.