KUCH MAS’ULIYAT VA IRODANING SHAKLLANISHIDA SPORTNING O‘RNI MUHIM
Jamiyatimizda sog‘lom turmush tarzini shakllantirishda sportning alohida o‘rni bor. Bu borada ayniqsa xavfsizlikka, tinchlikka mas’ul xodimlar yetakchilikni qo‘ldan bermay kelishmoqda. Ularning turli sport turnirlarida erishayotgan yuqori natijalari so‘zimizga yaqqol isbot bo‘la oladi. Zero, qudratli armiya tinch va osoyishta hayotimiz kafolatidir.
Harbiy xizmatchi va xodimlarni sportga yanada keng jalb etish va ularning jismoniy tayyorgarlik holatlarini yaxshilash maqsadida Qashqadaryo viloyati Milliy gvardiyasi harbiy xizmatchi va xodimlari, hamda viloyat Ichki ishlar boshqarmasi xodimlari bilan hamkorlikda huquqni muhofaza qiluvchi organlar vakillari o‘rtasida "Dinamo" birinchiligi uchun musobaqa o‘tkazildi.
Bellashuvlar boshlanishidan avval qatnashuvchilarga malakali murabbiy tomonidan mahorat darslari o‘tkazildi. Shundan so‘ng bellashuvlarga start berildi. Musobaqa yorqin sport lahzalari, halol raqobat va shaxsiy g‘alabalarga boy bo‘ldi. Mashg‘ulotlar davomida o‘z merganliklarini namoyon etgan soha vakillari munosib e’tirof etildi.
Murosasiz kechgan bahslarda eng mohir merganlar aniqlandi va g‘oliblar diplom hamda esdalik sovg‘alari bilan taqdirlanishdi. Ko‘ringanidan ko‘ra ancha ko‘p kuch va diqqat talab qiladigan sport turlaridan biri hisoblangan kamondan o‘q otish insonni jismoniy chiniqtirishdan tashqari aqli jihatdan yuksalishiga ham yordam beradi.
O‘tkazilayotgan bu kabi tadbirlar xodimlarning jismoniy tarbiya va sport bilan muntazam shug‘ullanishi uchun zamon talablariga mos shart-sharoitlar yaratish, iqtidorli sportchilarni saralab olish ishlarini tizimli tashkillashtirish, buyuk ajdodlarimiz Amir Temur, Bobur Mirzo, Jaloliddin Manguberdilardan meros bo‘lib qolgan kamondan otish an’analari va qadriyatlarini kelajak avlodlarga yetkazish, milliy sport turlarini ko‘paytirish kabi ezgu maqsadlarga xizmat qilayotganligi bilan ahamiyatlidir.

СПОРТ ИГРАЕТ ВАЖНУЮ РОЛЬ В ФОРМИРОВАНИИ СИЛЫ, ОТВЕТСТВЕННОСТИ И ВОЛИ
Спорт занимает особое место в формировании здорового образа жизни в нашем обществе. В этом плане особенно не теряют лидерства сотрудники, отвечающие за безопасность и покой. Наглядным подтверждением тому служат их высокие результаты в различных спортивных турнирах. Ведь сильная армия – залог нашей мирной и мирной жизни.
В целях привлечения большего числа военнослужащих и сотрудников к занятиям спортом и улучшения их физической подготовки организовано соревнование на первенство «Динамо» среди военнослужащих и сотрудников Национальной гвардии Кашкадарьинской области, Управления внутренних дел, а также других правоохранительных органов.
Перед соревнованиями для участников проведены мастер-классы, после чего дан старт соревнованиям. Состязания оказались насыщены яркими и захватывающими моментами, честной конкуренцией.
Победители и призеры награждены дипломами и памятными подарками от организаторов. Стрельба из лука, считающаяся одним из видов спорта, требующих гораздо больших сил и внимания, чем кажется, помимо физической подготовки помогает человеку совершенствоваться и умственно.
Подобные мероприятия проводятся с целью создания условий для регулярного занятия сотрудниками физкультурой и спортом, системной организации работы по отбору талантливых спортсменов, передачи будущим поколениям традиций и ценностей стрельбы из лука, унаследованных от наших великих предков Амира Темура, Мирзо Бабура, Джалалиддина Мангуберды.