Aholi orasida begʻaraz donorlik harakatini rivojlantirish maqsadida hududlarda qon quyish stansiyalari mutaxassislari tomonidan donorlik aksiyalari oʻtkazib kelinmoqda.
Navbatdagi begʻaraz yordam Qashqadaryo viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi tomonidan oʻtkazildi. Unda xodimlar begʻaraz qon topshirish aksiyada ishtirok etib, bemor qalblarga yordam berish, oʻzgalar hayotini saqlab qolishda oʻzlarining munosib hissalarini qoʻshishdi.
Muntazam tashkil etib kelinayotgan “Men donorman” aksiyasida donorlar safi kun sayin kengayib bormoqda. Bu ham boʻlsa mutaxassislarning begʻaraz donorlik harakatini rivojlantirish borasida olib borayotgan saʼy harakatlarining natijasidir.

Specialists of regional blood transfusion stations are actively developing the free donation movement among the population, regularly conducting donor campaigns.
Recently, the Directorate of Protection of Kashkadarya region participated in such a campaign. The employees demonstrated high social responsibility by becoming blood donors and thereby making an important contribution to saving lives and helping patients.
The regularly held "I am a donor" campaign, which attracts more and more participants every day, deserves special attention. The success of this project is the result of the purposeful work of specialists to popularize gratuitous donation and form a culture of gratuitous assistance.
Thanks to the joint efforts of the organizers and concerned citizens, the donor movement in the region continues to actively develop, saving more and more lives.