Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti hamda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 1988 yildagi qaroriga asosan, 1 dekabr sanasi Butunjahon OITSga qarshi kurash kuni sifatida nishonlanadi. Mazkur sana munosabati bilan Jizzax viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi va viloyat Sogʻliqni saqlash boshqarmasi bilan hamkorlikda davra suhbati oʻtkazildi. Unda ushbu kasallik turi va uning oldini olish choralari boʻyicha tushunchalar berildi.
Uchrashuvda mintaqa boʻyicha dolzarb statistik maʼlumotlar, erta tashxis qoʻyish usullari va davolashga zamonaviy yondashuvlarga alohida eʼtibor qaratildi. Mutaxassislar aholini OIV infeksiyasining yuqish yoʻllari haqida xabardor qilish va muntazam ravishda test topshirish zarurligini taʼkidladilar. Alohida sessiyalar OIV bilan yashovchilarning stigmatizatsiyasini bartaraf etish va jamiyatda bagʻrikenglik munosabatini shakllantirishga bagʻishlandi.

Согласно постановлению Всемирной организации здравоохранения и Генеральной Ассамблеи Организации Объединённых Наций от 1988 года, 1 декабря отмечается Всемирный день борьбы со СПИДом.
Согласно постановлению Всемирной организации здравоохранения и Генеральной Ассамблеи Организации Объединённых Наций от 1988 года, 1 декабря отмечается Всемирный день борьбы со СПИДом. В честь этой даты совместно с Управлением охраны Джизакской области и областным управлением здравоохранения был проведён «круглый стол». В ходе мероприятия участники получили разъяснения об этом заболевании: его истории и мерах профилактики.
Особое внимание на встрече уделили актуальным статистическим данным по региону, методам ранней диагностики и современным подходам к терапии. Специалисты подчеркнули важность информирования населения о путях передачи ВИЧ‑инфекции и необходимости регулярного тестирования. Отдельные сессии были посвящены преодолению стигматизации людей, живущих с ВИЧ, и формированию толерантного отношения в обществе.