Respublika ishchi guruh tomonidan mahallalarda, shuningdek ularga tutash hududlardagi bozorlar va xizmat koʻrsatish obʼektlarida targʻibot tashviqot ishlari tashkil etilmoqda
Namangan shahrida mahallalarni tinch va osuda maskanga aylantirish, koʻchalarni xavfsiz etish maqsadida Respublika ishchi guruh tomonidan mahallalarda, shuningdek ularga tutash hududlardagi bozorlar va xizmat koʻrsatish obʼektlarida targʻibot tashviqot ishlari tashkil etilmoqda.
Uchrashuvlarda fuqarolarga qoʻriqlash xizmatlarining turlari, zamonaviy qoʻriqlashning texnik vositalari, videokuzatuv kameralarining natijadorligi hamda tezkor harakatlanuvchi guruhlarning imkoniyatlari tushuntirildi. Shuningdek, Qoʻriqlash Departamenti tomonidan taklif etilayotgan “aqilli uy” loyihasi xususida maʼlumotlar berilib, jamoatchilikning fikr mulohazalari tinglandi.
Mahallalardagi mavjud koʻchalar va yoʻlaklarni namunali va xavfsiz etish borasida rejalar belgilanib amaliy ishlar tashkil etildi.
Jamoatchilik tashabbusi bilan koʻp qavatli uylarning kirish qismlariga tashvish tugmalari oʻrnatilib, koʻcha va yoʻlaklar kuzatuv kameralari bilan jihozlandi. Mavjudlariga texnik xizmat koʻrsatildi.
Shuningdek, mahallalar va unga tutash hududlardagi obʼektlar, bozorlar va savdo markazlarida jinoyatchilikni oldini olish maqsadida qoʻriqlashning texnik vositalari bilan jihozlandi. Bu orqali hududni onlayn rejimda nazorat qilish imkoniyati yaratildi va kechayu kunduz xavfsizligi taʼminlanmoqda.
Koʻp qavatli uylar, xonadonlar hamda turli maishiy va savdo obʼektlarida oʻrnatilayotgan signalizatsiya hamda videokuzatuv vositalari Ichki ishlar organlarining monitoring markazlaiga integratsiya qilinib, doimiy nazorat qilinmoqda.
Bir soʻz bilan aytganda tinchlik va xavfsizlik borasidagi amaliy ishlar fuqarolar xotirjamligi hamda hududar xavfsizligini taʼminlashga xizmat qilmoqda.

Республиканская рабочая группа ведёт информационно-разъяснительную работу в махаллях, а также на рынках и объектах обслуживания в прилегающих к ним территориях
В целях превращения махаллей в мирные и спокойные места, обеспечения безопасности граждан на улицах города Намангана, Республиканская рабочая группа ведёт информационно-разъяснительную работу в махаллях, а также на рынках и объектах обслуживания в прилегающих к ним территориях.
На очередных таких мероприятиях граждане были проинформированы о Службе охраны, видах услуг, современных технических средствах охраны, эффективности камер видеонаблюдения, а также о группах быстрого реагирования. Кроме того, специалисты рассказали о проекте «Умный дом», разработанном Департаментом охраны, и выслушали мнения общественности.
Наряду с этим были определены планы и организована практическая работа по созданию образцовых и безопасных улиц и дорожек в махаллях.
По инициативе общественности в подъездах многоэтажных домов были установлены тревожные кнопки, улицы и тротуары оснащены камерами видеонаблюдения. Ранее установленные устройства подверглись техническому обслуживанию.
Также в целях пресечения преступности в махаллях и прилегающих к ним территориях объекты, рынки и торговые центры были оснащены техническими охранными устройствами. Благодаря этому появилась возможность контролировать территории в режиме онлайн и обеспечить круглосуточную безопасность.
Средства сигнализации и видеонаблюдения, устанавливаемые в домах, квартирах и различных бытовых и торговых объектах, интегрированы в центры мониторинга органов внутренних дел и находятся под постоянным контролем.
Одним словом, практическая работа в области поддержания мира и безопасности служит обеспечению спокойствия граждан и региональной безопасности.