Qoʻriqlash Departamenti rahbariyati tomonidan Navoiy viloyatida Qoʻriqlash faoliyatini zamon talablari asosida tashkil etish, qoʻriqdagi obyektlarda xizmat sifatini yaxshilash hamda qish mavsumiga tayyorgarlik holatlari oʻrganildi
Qoʻriqlash xizmatini takomillashtirish, qoʻriqlanayotgan obyektlar xavfsizligini taʼminlash bugunning dolzarb masalalaridan biri sanaladi. Ayni shu maqsadda, Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Qoʻriqlash Departamenti boshligʻining oʻrinbosari polkovnik B.Jumayev Navoiy viloyatida postlarning qish mavsumida tayyorligini tekshiruvdan oʻtkazdi. Oʻrganish davomida isitish uskunalarining holati, past harorat sharoitida xizmatni olib borish uchun sharoitlar, shuningdek, favqulodda vaziyatlarda harakatlanish algoritmlari baholandi.
Shundan soʻng tungi xizmatga tushgan xodimlarning xizmat faoliyati tekshirildi. Xodimlarga tegishli yoʻriqnomalar berilib, fuqarolar bilan xushmuomalada boʻlishlari tayinlandi. Tekshiruv davomida tezkor harakatlanuvchi guruhlar hamda patrullik yoʻnalishidagi naryadlar xizmatlari tekshirilib, ularga xizmat qilish uchun yaratilgan shart sharoitlar oʻrganildi hamda Qoʻriqlash xizmatini samaradorligini oshirish uchun ilgari surilgan takliflar tinglandi.

Руководство Департамента охраны изучило состояние организации охранной деятельности в Навоийской области с учётом современных требований, повышения качества предоставляемых услуг на охраняемых объектах и подготовки к зимнему сезону
Совершенствование Службы охраны и обеспечение надежной охраны объектов остаются одними из актуальных вопросов сегодняшнего дня. С этой целью заместитель начальника Департамента Охраны при Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан полковник Б.Жумаев проверил готовность постов к зимнему сезону в Навоийской области. В ходе исследования оценивалось состояние отопительного оборудования, условия для обслуживания в условиях низких температур, а также алгоритмы действий в чрезвычайных ситуациях.
Наряду с этим была проверена служебная деятельность сотрудников, заступивших на ночную службу. В ходе проверки была оценена работа групп быстрого реагирования и патрульных нарядов, проанализированы условия их материально‑технического обеспечения, а также собраны предложения по повышению эффективности охранной деятельности. По итогам инспекции руководство дало сотрудникам чёткие инструкции, уделив особое внимание необходимости вежливого обращения с гражданами.