Huquqbuzarliklarning oldini olish va texnik qoʻriqlash vositalarini targʻib etishga qaratilgan profilaktik tadbirlar oʻtkazilmoqda
Respublikamiz boʻylab huquqbuzarliklarning oldini olish, fuqarolar xonadonlari hamda tijorat obyektlarini ishonchli himoya qilish, shuningdek “qizil” toifadagi mahallalarda aholi xavfsizligi va farovonligini taʼminlash borasida Qoʻriqlash Departamenti va uning hududiy boʻlinmalari hamda boshqa mutasaddi tashkilotlar tomonidan tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Bu kabi navbatdagi targʻibot va tashviqot tadbirlari jarayonida fuqarolarga va tadbirkorlik faoliyati bilan shugʻullanuvchi shaxslarga Qoʻriqlash xizmatining afzalliklari, xizmat koʻrsatish turlari, sohada hozirgi kunda foydalanilayotgan zamonaviy texnologiyalar haqida maʼlumotlar berildi.
Tadbirlar davomida soha mutaxassislari tomonidan zamonaviy texnik qoʻriqlash vositalar va ularni oʻrnatish tartibi, funksional xususiyatlari hamda xavfsizlikni taʼminlashdagi ahamiyati yuzasidan fuqarolarga keng qamrovli tavsiyalar va amaliy koʻrsatmalar berildi. Yakunda esa xonadon va tadbirkorlik obyektlarini Qoʻriqlash xizmatiga topshirish istagini bildirgan fuqarolar xonadonlari qoʻriqlovga olindi.
Profilaktik yoʻnalishda tashkil etilgan mazkur tadbirlar kelgusida ham izchil davom ettirilishi belgilangan.

Preventive measures are being taken to curb offenses and inform the public about technical security measures
The Department of Protection and its territorial divisions, together with partner organizations, carry out systematic work throughout the republic. The activities are aimed at preventing offenses, ensuring reliable protection of residential and commercial facilities, as well as improving public safety in mahallas of the "red" category.
As part of the agitation and propaganda activities, specialists carry out information work with citizens and entrepreneurs. Participants are provided with detailed information about the benefits of Security services, modern security technologies and the types of services provided.
Special attention is paid to the practical aspects of the use of security equipment. Experts provide comprehensive recommendations on the choice of security systems, advise on the installation of equipment, talk about the functional characteristics and the importance of technical means in ensuring the protection of facilities.
As a result of the events, several citizens and entrepreneurs signed contracts for the protection of their facilities with the Protection Service. Work in this area will continue on a systematic basis.