“Xodimlarning favqulodda holatlarda harakatlanishi boʻyicha amaliy koʻnikmalarini shakllantirish” mavzusida amaliy-oʻquv mashgʻuloti oʻtkazildi
Milliy gvardiya mintaqaviy oʻquv markazlari shaxs, jamiyat va davlatga tegishli obyektlarni, jismoniy va yuridik shaxslarni mol-mulklarini ishonchli qoʻriqlab kelayotgan harbiy xizmatchi va xodimlarning malakasini oshirishda eng muhim, tayanch taʼlim muassasasi boʻlib kelmoqda.
Kuni kecha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Jizzax mintaqaviy oʻquv markazida hududiy FVV boʻlimlari bilan hamkorlikda “Xodimlarning favqulodda holatlarda harakatlanishi boʻyicha amaliy koʻnikmalarini shakllantirish” mavzusida shaxsiy tarkibning hayotini va sogʻligini asrash, favqulodda holatlarda harakatlanish, is gazidan zaharlanishlarini oldini olish maqsadida amaliy-oʻquv mashgʻuloti oʻtkazildi.
Tadbirda maxsus yongʻin oʻchirish ekipaji oʻzlarining maxsus vositalari bilan yongʻinda bajarilishi zarur boʻlgan birinchi amaliy mashgʻulotlarini tinglovchilarga tushuntirib oʻtdilar.
Shundan soʻng maxsus texnikalarda bino va inshootlarda sodir boʻlishi mumkin boʻlgan yongʻinlarning oldini olish, ularni bartaraf etishda xodimlarning harakatlanish usullari, evakuatsiya vaqtida jabrlanuvchilarni toʻgʻri, xavfsiz hududlarga koʻchirish tartiblari haqida maʼlumotlar berildi.

A practical lesson on the topic "Formation of practical skills of employees in emergency situations" was conducted
The regional training centers of the National Guard are the most important and basic educational institutions for advanced training of military personnel and employees, and also lay the foundation for ensuring reliable protection of facilities belonging to citizens, society and the state, property of individuals and legal entities.
For example, the other day in Jizzakh regional training center of the National Guard of the Republic of Uzbekistan, together with the territorial departments of the Ministry of Emergency Situations, a practical lesson was held on the topic "Formation of practical skills of employees in emergency situations" in order to protect the life and health of personnel, practice movement and actions in emergency situations, as well as the suppression of carbon monoxide poisoning.
At the event, a special fire brigade demonstrated to the audience the first practical exercises that must be performed in case of fire with special tools.
Then information was given on ways to prevent fires that may occur in buildings and structures, actions to eliminate them, and the procedure for moving victims to safe places during evacuation. At the end of the lesson, the acquired knowledge was consolidated in practice with the help of special equipment.