“Xodimlarning favqulodda holatlarda harakatlanishi boʻyicha amaliy koʻnikmalarini shakllantirish” mavzusida amaliy-oʻquv mashgʻuloti oʻtkazildi
Milliy gvardiya mintaqaviy oʻquv markazlari shaxs, jamiyat va davlatga tegishli obyektlarni, jismoniy va yuridik shaxslarni mol-mulklarini ishonchli qoʻriqlab kelayotgan harbiy xizmatchi va xodimlarning malakasini oshirishda eng muhim, tayanch taʼlim muassasasi boʻlib kelmoqda.
Kuni kecha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Jizzax mintaqaviy oʻquv markazida hududiy FVV boʻlimlari bilan hamkorlikda “Xodimlarning favqulodda holatlarda harakatlanishi boʻyicha amaliy koʻnikmalarini shakllantirish” mavzusida shaxsiy tarkibning hayotini va sogʻligini asrash, favqulodda holatlarda harakatlanish, is gazidan zaharlanishlarini oldini olish maqsadida amaliy-oʻquv mashgʻuloti oʻtkazildi.
Tadbirda maxsus yongʻin oʻchirish ekipaji oʻzlarining maxsus vositalari bilan yongʻinda bajarilishi zarur boʻlgan birinchi amaliy mashgʻulotlarini tinglovchilarga tushuntirib oʻtdilar.
Shundan soʻng maxsus texnikalarda bino va inshootlarda sodir boʻlishi mumkin boʻlgan yongʻinlarning oldini olish, ularni bartaraf etishda xodimlarning harakatlanish usullari, evakuatsiya vaqtida jabrlanuvchilarni toʻgʻri, xavfsiz hududlarga koʻchirish tartiblari haqida maʼlumotlar berildi.

Проведено практическое занятие на тему «Формирование практических навыков сотрудников по действиям в чрезвычайных ситуациях»
Региональные учебные центры Национальной гвардии являются важнейшими и базовыми учебными заведениями для повышения квалификации военнослужащих и сотрудников, а также закладывают фундамент для обеспечения надежной охраны объектов, принадлежащих гражданам, обществу и государству, имущество физических и юридических лиц.
Так, например, на днях в Джизакском региональном учебном центре Национальной гвардии Республики Узбекистан совместно с территориальными отделами МЧС состоялось практическое занятие на тему «Формирование практических навыков сотрудников по действиям в чрезвычайных ситуациях» с целью защиты жизни и здоровья личного состава, отработки передвижения и действий в чрезвычайных ситуациях, а также пресечения отравлений угарным газом.
На мероприятии специальный пожарный расчет продемонстрировал собравшимся первые практические упражнения, которые необходимо выполнять при пожаре со специальными инструментами.
Затем была дана информация о способах пресечения возгораний, которые могут возникнуть в зданиях и сооружениях, действиях при их ликвидации, порядке перемещения пострадавших в безопасные места при эвакуации. В завершении занятия полученные знания были закреплены на практике при помощи специальной техники.