Kitob maslahatchi, sadoqatli hamroh, eng yaqin doʻst va bebaho boylik hisoblanadi. Millatning maʼnaviy-ruhiy dunyosini kitobga munosabati, kitobxonlik darajasiga qarab ham aniqlash mumkin. Jahon madaniyatiga munosib hissa qoʻshgan ajdodlarimiz erishgan betakror yutuqlarining sababi ham kitob mutolaasidir. Shu bois xodimlarning kitobxonlik madaniyatini yuksaltirish masalasiga jiddiy eʼtibor qaratilmoqda.
Xususan, kuni kecha Ahmad Fargʻoniy nomidagi axborot-kutubxona markazida Fargʻona viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi xodimlari hamda qator hamkor tashkilotlar ishtirokida "Kitob mutolaasi" tadbirlari doirasida uchrashuv hamda shoira Nargizxon Ortiqovaning “Nursiniqlar” nomli kitob taqdimoti boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda yoshlarning kitob oʻqishiga boʻlgan qiziqishini kuchaytirishga, ularning kitob bilan doʻst boʻlishiga, xodimlarning kitobxonlik saviyasini yanada oshirishga alohida eʼtibor qaratildi.

Повышение культуры чтения среди сотрудников – приоритетная задача
Книга – советчик, верный спутник, близкий друг и бесценное сокровище. Духовный мир нации также можно определить по отношению к книгам и уровню чтения. Чтение книг также является причиной уникальных достижений наших предков, которые внесли достойный вклад в мировую культуру. Поэтому серьезное внимание уделяется повышению культуры чтения среди сотрудников.
В частности, на днях в Информационно-библиотечном центре имени Ахмада Фергани Ферганской области состоялась литературная встреча, а также презентация книги поэтессы Наргизхон Ортиковой «Нурсиниклар» с участием сотрудников Управления охраны и ряда партнерских организаций.
На встрече особое внимание было уделено повышению интереса молодежи к чтению книг, их дружбе с книгами, дальнейшему повышению уровня чтения сотрудников.