Oʻzbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganligining 33 yilligi munosabati bilan “Yangi Oʻzbekiston armiyasi – mamlakat tayanchi, xalqimiz faxri!” shiori ostida harbiy-vatanparvarlik tadbirlari oʻtkazilmoqda. Jumladan, bu kabi tadbir kuni kecha Namangan shahar Davlatobod tumanidagi Prezident maktabida Milliy gvardiya Namangan viloyati boʻyicha boshqarmasi hamda viloyat "Qoʻriqlash" boshqarmasi tomonidan tashkil etildi.
Ushbu tadbir oʻquvchi yoshlarda harbiy jihozlar va texnikalar bilan tanishish imkoniyati sohaga boʻlgan qiziqish va ishtiyoqini kuchaytirdi. Tadbir davomida kamondan otish sport turi boʻyicha musobaqalar tashkil etildi. Mazkur musobaqalarda ishtirok etgan oʻquvchilar oʻz merganlik mahorati va jismoniy imkoniyatlarini namoyon etish imkoniyatiga ega boʻldilar. Har bir ishtirokchi oʻzining puxtaligi va mahorat darajasi bilan muxlislarni hayratda qoldirdi.
Harbiy-vatanparvarlik tadbirlarining navbatdagisi Surxondaryo viloyatining Sherobod tumanidagi Istiqbol mahallasida oʻtkazilgan boʻlib, unda harbiy xizmatchilarning koʻrgazmali chiqishlari, qurol aslahalar koʻrgazmasi hamda turli sport oʻyinlari uyushtirilib, yoshlarning mahorati va jismoniy imkoniyatlari sinovdan oʻtkazildi.

Патриотические мероприятия объединяют молодёжь
По случаю 33-летия образования Вооружённых Сил Республики Узбекистан по всей республике проходят военно-патриотические мероприятия под девизом «Армия Нового Узбекистана — опора страны, гордость нашего народа!». В частности, такое мероприятие состоялось на днях в Президентской школе Давлатабадского района города Намангана по инициативе Управления Национальной гвардии по Наманганской области и Управления «Охрана».
Мероприятие позволило учащимся познакомиться с военной техникой и оборудованием, используемыми сотрудниками Нацгвардии, что вызвало у них повышенный интерес и энтузиазм к профессии военного. В рамках мероприятия состоялись соревнования по стрельбе из лука, где участники смогли продемонстрировать свои навыки меткости.
Ещё одно военно-патриотическое мероприятие прошло в махалле Истикбол Шерабадского района Сурхандарьинской области. На мероприятии зрителям были показаны демонстрационные выступления военных, выставка специального оборудования и техники. Также были проведены различные спортивные состязания для проверки навыков и физической подготовки молодёжи.
Следует отметить, что высокий уровень организации мероприятий произвели на всех ребят глубокое впечатление.