Oromgohlarda dam olayotgan yoshlarning yozgi taʼtil vaqtlarini mazmunli oʻtkazish maqsadida vatanparvarlik, madaniy-maʼrifiy hamda sport tadbirlari oʻtkazilmoqda
Oromgohlarda dam olayotgan yoshlarning yozgi taʼtil vaqtlarini mazmunli oʻtkazish, ularning qalbida Vatanga muhabbat, yurtga sadoqat tuygʻularini yanada oshirish, shuningdek, ularning jismoniy, intellektual, maʼnaviy va axloqiy kamol topishiga koʻmaklashish maqsadida "Qoʻriqlash" bosh boshqarmasining hududiy boʻlinmalari tomonidan vatanparvarlik, madaniy-maʼrifiy hamda sport tadbirlari tashkil etilmoqda.
Jumladan, kuni kecha Qoraqalpogʻiston Respublikasi "Qoʻriqlash" boshqarmasi xodimlari tomonidan oʻtkazilgan tadbirlar doirasida harbiy texnika va aslahalar koʻrgazmasi yoshlarda katta qiziqish uygʻotgan boʻlsa, kamondan oʻq otish, badminton, shaxmat, stol tennisi kabi sport musobaqalari esa tadbirlarga koʻtarinki ruh bagʻishlamoqda. Qizgʻin va murosasiz bahslarga boy oʻtayotgan bellashuvlar yakunida esa gʻolib boʻlgan yoshlar tashkilotchilar tomonidan faxriy yorliq va esdalik sovgʻalari bilan taqdirlanmoqda.
Bundan tashqari, oʻgʻil-qizlarning intellektual va ijodiy qobiliyatlarini oshirishga ham alohida eʼtibor qaratilgan boʻlib, tadbirlar doirasida turli mashgʻulotlar va treninglar oʻtkazilmoqda.

Организуются патриотические, культурно-просветительские и спортивные мероприятия под лозунгом «Молодёжь Нового Узбекистана, объединимся!»
Главное управление «Охраны» и его региональные подразделения организуют патриотические, культурно-просветительские и спортивные мероприятия с целью проведения в лагерях летних каникул молодежи с пользой, дальнейшего укрепления в их сердцах чувств любви и верности родине, а также содействия их физическому, интеллектуальному, духовному и нравственному развитию.
Так, например, в рамках мероприятий, организованных на днях по инициативе Управления «Охраны» Республики Каракалпакстан, большой интерес у молодежи вызывают выставки военной техники и вооружения, а также состязания по стрельбе из лука, бадминтону, шахматам и шашкам, настольному теннису. Стоит отметить, что по итогам состязаний самые активные награждаются почетными грамотами и памятными подарками от организаторов.
Кроме того, в рамках мероприятий проводятся различные тренинги, на которых особое внимание уделяется повышению интеллектуальных и творческих способностей юношей и девушек.