9 may – Xotira va qadrlash kuni hamda Ikkinchi jahon urushida qozonilgan gʻalabaning 79 yilligi munosabati bilan Oʻzbekiston Yoshlar ittifoqi Jizzax viloyat Kengashi, viloyat "Qoʻriqlash" boshqarmasi bilan hamkorligida Jizzax shahridagi Sharof Rashidov uy-muzeyiga tashrif tashkil etilib, faxriylar, harbiylar va yoshlar ishtirokida “Jasorat – millat gʻururi va iftixori” shiori ostida “Avlodlar uchrashuvi” ham oʻtkazildi.
Uy-muzeyiga sayohat davomida davlat arbobi Sharof Rashidov hayoti bilan bogʻliq bir qator eksponatlar bilan tanishdilar. Muzey ilmiy xodimi tadbir ishtirokchilariga Sharof Rashidovning hayot yoʻli, Jizzax viloyatida amalga oshirgan bunyodkorlik faoliyati haqida soʻzlab berar ekan, nafaqat davlat va siyosat arbobi ekanligi, balki yuksak isteʼdod sohibi va buyuk ijodkor shaxs ekanligini ham taʼkidlab oʻtdi.
Shuningdek, tadbir davomida yoshlar tomonidan faxriylar, harbiy xizmatchilar, hamda tadbir ishtirokchilariga sharaf lentalari taqib qoʻyildi.

A TRIP TO THE SHARAF RASHIDOV HOUSE MUSEUM IN JIZZAKH CITY HAS BEEN ORGANIZED
On the eve of May 9, the Day of Remembrance and Honors, as well as on the occasion of the 79th anniversary of victory in World War II, on the initiative of the Jizzakh Regional Council of the Youth Union of Uzbekistan, together with the regional Directorate of "Protection", a trip to the Sharaf Rashidov House Museum in Jizzakh city was organized. As part of the trip, a "Meeting of generations" was also organized under the slogan "Courage is the pride of the nation" with the participation of veterans, National Guard emplooyes and youth.
At the house museum, the participants of the trip got acquainted with a number of exhibits, and also learned a lot of new and interesting things about the life of the statesman. Telling the participants of the event about Sharaf Rashidovʼs life path and his creative activities, the museum specialists noted that he was not only a statesman and political figure, but also a highly talented and creative person.