Idoraviy qorovullik boʻlinmalari ishchi-xizmatchilarining malakasini oshirishga bagʻishlangan oʻquv-seminarlar davom etmoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi hamda Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi hamkorligida taʼlim muassasalarida faoliyat olib borayotgan idoraviy qorovullik boʻlinmalari ishchi-xizmatchilarining malakasini oshirish maqsadida oʻquv-seminari oʻtkazib kelinmoqda. Mazkur oʻquv-seminarida mutaxassislar, xizmat hujjatlarini tegishli buyruq talablari asosida yuritish hamda belgilangan tartibda xizmat vazifalarini olib borishlari boʻyicha maʼlumotlar berib oʻtmoqda. Amaliy mashgʻulotlar davomida esa tinglovchilar, muassasaga kirib keluvchilarni ichkariga kiritish, qoʻriqlash texnik va himoya vositalaridan toʻgʻri foydalanish hamda tez tibbiy yordam koʻrsatish yuzasidan bilim va koʻnikmalarga ega boʻlishmoqda.
Shuningdek, qorovullar obyektni qoʻriqlayotganda xizmat vazifasidan kelib chiqib harakatlanishi, obyektning xavfsizlik masalasini muntazam nazoratga olishi, oʻquvchilar tomonidan maktab hududida sodir etilishi mumkin boʻlgan huquqbuzarliklarni oldini olish, hududga begona shaxslarni kiritmaslik, favqulodda holat yuz berganda, belgilangan tartibda tezkorlik bilan harakatlanishi hamda tashvish tugmasi orqali "Qoʻriqlash" boʻlimlarining tezkor harakatlanuvchi guruhlariga, zarur boʻlganda tibbiy-tez yordam va Favqulodda vaziyatlar boʻlimlariga xabar berishi kabi vazifalar yuzasidan tushuntirishlar ham berilmoqda.

Обучающие семинары, нацеленные на повышение квалификации сотрудников ведомственных подразделений охраны, продолжаются
Национальная гвардия Республики Узбекистан совместно с Министерством дошкольного и школьного образования проводят обучающие семинары с целью повышения квалификации сотрудников ведомственных подразделений охраны, несущих службу в образовательных учреждениях. В ходе семинаров специалисты предоставляют подробную информацию о ведении служебной документации исходя из требований соответствующих правовых актов, а также о необходимости и важности выполнения поставленных задач в установленном порядке. Наряду с этим участники укрепляют знания и навыки правильного использования технических и охранных средств, оказанию первой медицинской помощи нуждающимся.
Особое внимание уделяется вопросам пресечения нарушений на территории образовательных учреждений, проникновений на территорию посторонних лиц, поведения и действий в рамках своих обязанностей, особенно в случае возникновения чрезвычайной ситуации, а также вызова экипажа группы быстрого реагирования подразделений «Охрана».