Joylarda maʼnaviy va maʼrifiy tadbirlar oʻtkazilib kelinmoqda
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Mintaqaviy oʻquv markazida tahsil olayotgan tinglovchilarining boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazish, Vatanga sadoqat va vatanparvarlik tuygʻularini shakllantirish maqsadida joylarda maʼnaviy va maʼrifiy tadbirlar oʻtkazilib kelinmoqda.
Shunday tadbirlarning biri Nukus shahridagi I.Savitskiy nomidagi Davlat sanʼat muzeyida tashkil etildi. Muzeyda joylashgan turli xil mavzusidagi eksponatlar bilan tanishib chiqdi hamda xalqimizning boy madaniy tarixi haqida koʻplab maʼlumotlarga ega boʻlishdilar.
Taʼkidlash joizki, muzey fondida oʻtgan asrning avangard rassomlar yaratgan asarlar toʻplangan. Qoraqalpoq xalq ustalari tomonidan yaratilgan zargarlik, yogʻoch oʻymakorligi, kashtadoʻzlik, toʻqimachilik (ayniqsa, oʻtov jihozlari) va boshqa asarlar amaliy sanʼat boʻlimida jamlangan.
Muzeyga uyushtirilgan bu kabi sayohatlar tinglovchilarning maʼnaviy dunyosini boyitish, yosh avlodni Vatanga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash, milliy anʼana va qadriyatlarini oʻrganish, ularni targʻib etish va kelgusi avlodlarga yetkazishda muhim ahamiyat kasb etadi.

На местах активно проводятся духовно-просветительские мероприятия
Для слушателей Регионального учебного центра Республики Каракалпакстан организуются духовно-просветительские мероприятия, направленные на содержательное проведение их свободного времени и формирование чувства преданности и сопричастности судьбе Родины.
Одно из таких мероприятий было проведено в Государственном музее искусств имени И. Савицкого, расположенном в городе Нукусе. В ходе визита в музей слушатели ознакомились с разнообразными тематическими экспонатами, представленными в музее, и получили обширную информацию о богатой культурной истории нашего народа.
Особо стоит отметить, что в фондах музея собраны произведения, созданные выдающимися авангардными художниками прошлого века. В разделе прикладного искусства представлены уникальные работы: ювелирное искусство, резьба по дереву, вышивка и ткачество (в частности, элементы юртового оборудования), созданные талантливыми каракалпакскими мастерами.
Подобные экскурсии имеют важное значение для обогащения духовного мира слушателей. Они способствуют воспитанию молодого поколения в духе любви и преданности Родине, помогают в изучении и сохранении национальных традиций и ценностей, а также их популяризации и передаче будущим поколениям.