YOSHLARNING BOʻSH VAQTI MAZMUNLI TASHKIL ETILMOQDA
Bugungi kunda yoshlarning boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, ularni ona-Vatanga sadoqatli, barkamol avlod qilib tarbiyalash uchun bir qator salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda. Navbatdagi tadbir xam ana shu maqsadlarni koʻzlagan desak mubolagʻa boʻlmaydi. Milliy gvardiya Xorazm viloyat "Qoʻriqlash" boshqarmasi tashabbusi bilan tashkil etilgan tadbirda yoshlar bir qator sport musobaqalari va koʻrik tanlovlarda ishtirok etishdi. Oʻgʻil-qizlar ishtirokida “Yosh kitobxon” va osh pishirish boʻyicha koʻrik tanlov, “Men orzu qilgan kasb” mavzusida rassomchilik musobaqasi va boshqa turli xil musobaqalarda oʻz mahoratlarini yana bir bor kashf etishdi. Ishtirokchilar oʻquv nuqtalarga boʻlingan xolda epchillik, chidamlilik va aqliy qobiliyatlarini mustahkamlovchi bellashuvlarning guvohi boʻlishdi.
Shu bilan birga ishtirokchilar "Qoʻriqlash" boʻlimida xodimlar uchun yaratilgan shart-sharoitlar, ularning xizmat olib borish jarayonlari va qurol-aslahalar hamda maxsus vositalar bilan yaqindan tanishdilar. Ayniqsa, kamondan otish va ot sporti boʻyicha mahorat darslari yigʻilganlarda oʻzgacha taassurot qoldirdi. Tadbir yakunida musobaqalar hamda koʻrik tanlovlar davomida gʻolib boʻlgan ishtirokchilar diplom hamda esdalik sovgʻalar bilan taqdirlandilar.
Bundan tashqari, yozning issiq kunlarida maroqli xordiq chiqarayotgan yoshlarning boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish hamda oʻsib kelayotgan yosh avlod oʻrtasida sogʻlom turmush tarzini targʻib qilish maqsadida Namangan hamda Toshkent viloyatlar "Qoʻriqlash" boshqarmalari xodimlari tomonidan oʻgʻil-qizlar ishtirokida boks, voleybol, dzyudo va futbol sport turlari boʻyicha musobaqalar hamda mashgʻulotlar tashkil etildi. Oʻtkazilgan bellashuv va mashgʻulotlar davomida oʻquvchi yoshlarning olayotgan saboqlari yana bir bor sinovdan oʻtkazildi.

Сегодня организуются различные мероприятия с целью проведения свободного времени молодежи с пользой, укрепления в их сердцах чувств патриотизма, а также всесторонней поддержки. День открытых дверей для молодежи в отделе «Охраны» – яркий тому пример. На мероприятии, организованном по инициативе сотрудников областного Управления «Охраны», ребята ознакомились с деятельностью службы, возможностями и условиями для личного состава. Кроме того, побывали на выставке специальных средств, используемых сотрудниками, приняли участие в спортивных соревнованиях и различных конкурсах. Так, например, юноши и девочки проверили свои знания в конкурсе «Юный читатель», а также в кулинарном и конкурсе рисунков на тему «Профессия моей мечты».
Особое впечатление на ребят произвели мастер-классы по стрельбе из лука и конному спорту. Узнав много нового и интересного о данных видах спорта, молодежь получила возможность на практике закрепить знания, а также продемонстрировать свою ловкость, выносливость и уровень физической подготовки. В завершение мероприятия победители и призеры состязаний награждены дипломами и памятными подарками от организаторов.
Кроме того, в целях организации содержательного досуга молодежи, проведения летних каникул с пользой, пропаганды здорового образа жизни сотрудники управлений «Охраны» Наманганской и Ташкентской областей организовали среди ребят соревнования и занятия по боксу, волейболу, дзюдо и футболу. Примечательно, что соревнования и занятия подарили ребятам массу положительных впечатлений.