Barchamizga ma’lumki bugungi davrda xavfsizlik ijtimoiy hayot tarzining ajralmas qismi hisoblanadi. Ana shu maqsadda kuni kecha Urganch shahar hokimligi binosida shahar hududidagi “Mahalla beshligi” ya’ni mahalla raislari, yoshlar yetakchilari, xokim yordamchilari, profilaktika inspektorlari hamda xotin-qizlar masalalari bo‘yicha maslahatchilar ishtirokida yig‘ilish o‘tkazildi.
Shahar hokimi Oybek Xolboyev raisligida o‘tkazilgan mazkur uchrashuvda "Qo‘riqlash" xizmatining afzalliklari hamda ushbu tizimning vazifalari yuzasidan batafsil ma’lumotlar berib o‘tildi.
Ayniqsa, signalizatsiya vositalari orqali ayrim huquqbuzarliklar va jinoyatchilikning oldi olinishiga erishilayotganligi alohida e’tirof etildi. Mahalla faollariga o‘zlarining mahallasida mazkur texnik "Qo‘riqlash" vositalari hamda uskunalarining qulayliklarini fuqarolarga targ‘ib qilish va turli obyektlarga ularni o‘rnatish orqali mahallaning tinchligi va farovonligiga erishish mumkinligi tushuntirib o‘tildi.
Ushbu vositalarning ishlash tartibi va qo‘riqlovga qabul qilish shartlari to‘g‘risida shahar "Qo‘riqlash" bo‘limi mas’ullari tomonidan ma’lumotlar berib o‘tildi. Ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan mas’ullarga yuzlanib, kerakli ma’lumotlarga ega bo‘ldilar.

MAHALLAS EXPLAIN THE ADVANTAGES OF THE "SECURITY" SERVICE
As you know, security is an integral part of public life. To this end, a meeting was held recently in the khokimiyat of Urgench city with the participation of heads of mahallas, youth leaders, khokim assistants, prevention inspectors and advisers on women's issues.
At the meeting, chaired by the mayor of the city, detailed information about the advantages of the "Protection" service and its tasks was presented.
In particular, it is noted that certain offenses and crimes are prevented with the help of security devices. Activists of the mahallas explained that thanks to the convenience of technical means of protection, it is also possible to achieve peace and well-being of citizens.
Officials of the city department of "Protection" provided information on the procedure for the operation of security devices and the process of transferring the object under protection. At the end of the meeting, the experts answered the participants' questions.